Texty

#1 Pravej podcast: Konsolidační balíček potřebujem!

První díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem.  Bavili jsme se hlavně o konsolidačním  balíčku, ale třeba taky o tom, jestli náhodou projevy Andreje Babiše nepíše AI.

Jáchym: Jirka je zpravodajem celého konsolidačního balíčku, je to tak Jirko?

Jirka: Je to tak, je to zážitek, je to Vysoká škola politiky.

Jáchym: Vzal jsi to z jaké role? Co tě vedlo k tomu vzít si zpravodajství zrovna tady tomu balíčku, který vlastně řešíme už tři, čtyři měsíce?

Jirka: To se dostáváme k poměrně složitým věcem, jak to vlastně ve sněmovně vůbec funguje. Ty si nevybíráš tisky, tisky ti v podstatě přiděluje předseda výboru. Mě oslovil pan předseda Bernard, který je za STAN s tím, že jsem ODSák, primárním předkladatelem je ministr financí, a že si myslí, že by bylo dobré, kdybych do to šel. Přímo si pamatuju, kdy se to stalo. Já jsem byl v Čáslavi. Zrovna jsem parkoval a první, co mi proběhl hlavou bylo, že to bude hustý.

Je to obrovská výzva, protože těch pozměňovacích návrhů kolik tam je, těch hodin, co musíte prosedět v sále, je samozřejmě hromada. Ale co jsem vůbec nečekal je ta obrovská mediální pozornost, kterou to přineslo. Opravdu jeden týden jsme si na to dali pozor a zjistili jsme, že to bylo asi 58 mediálních výstupů za týden.Já jsem zapnul Českou televizi a kdykoliv byly zprávy, tak jsem tam viděl svůj obličej, na což si pořád zvykám.

Jáchym: Já si to pamatuju. Byl jsem jako to memečko s tím hercem, který říká: „Jo hele, je tady zase Jirka.“A já říkám: „Už prosím neřvi.“ Takže to mělo takhle velký mediální dopad na začátku a stále to trvá?

Jirka: Trvá. Dnes jsme měli druhé projednávání ve třetím čtení, takže jsme na nějakých 12 hodinách třetího čtení. Dohromady už máme přes 50 hodin strávených na téhle materii. A to myslím teď jen čistě čas na plénu sněmovny. K tomu se musí připočítat i samozřejmě výbory.

Jak jste pochopili, tak dnešní téma bude konsolidační balíček a já se tady budu snažit říct, proč ten balíček je, proč se do něj pouštíme, co třeba během těch třech čtení už zaznělo, něco bylo vtipné, něco bylo třeba bolavé. Pojďme na to….

 

Poslechněte si audioverzi našeho podcastu!

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
Havránek Jiří

Jiří Havránek

Poslanec PSP ČR
Vrecion Jáchym

Jáchym Vrecion

Marketér
štítky: #