Texty

#4 Pravej podcast: Afrika, rozpočet, gigafactory a hromada dalšího!

Druhý díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionemi! Bavíme se o Africe, rozpočtu, gigafactory a hromadě dalšího!

Michal: Školství jsme vlastně neřekli úplně přesně, a to by mě hodně zajímalo. Školství  bylo velký téma a říkalo se, že se bude škrtat, že se nepřidá, že školství není priorita vlády, přestože to vláda jako svou prioritu má, tak co bys řekl na tohle?

Jirka: Je to krásný příklad toho, jak má probíhat jednání o rozpočtu. Přijde ministr financí s návrhem. Návrh musí být vždycky nejostřejší, protože ministr financí je ten, kdo je odpovědný za státní kasu a následně on jedná s jednotlivými ministry, jak se to bude vyvíjet. Vláda si stanoví základní rámce, ministr financí přišel tehdy s 230 miliardami, což bylo nejnižší číslo a 270 se dalo jako vrchol rámce, kam až se může dojít a naštěstí se nedošlo. Rozpočet pro školství dopadl tak, že změna oproti letošnímu rozpočtu plus necelé čtyři miliardy právě na to, aby se pokrylo navýšení platů pedagogů. Bude tam, přiznáváme, složitější situace, co se týče zajištění platů nepedagogických pracovníků, ale tady vlastně já jsem rád, že třeba někteří ódesácký starostové, s kterými se bavím, říkají, že to chápou a snaží se dělat kroky, kterými se s tím vypořádají.  Například, že pokud mají pět základních škol s pěti jídelnami, tak se to snaží spojit pod jednu firmu s jedním ředitelem s jednou hospodářkou což vám samozřejmě také snižuje  náklady a věřím, že takových lidí bude napříč republikou hromada, a že to je správně.

Nejvíc se mluvilo o školství a vědě a výzkumu a ukázalo se, že na tyto projekty jsme schopni vyčlenit peníze, které jsou  potřeba. Zároveň se ale nevykašlat na jiné investice a zároveň konsolidovat. Přestože pořád je schodek vysoký, tak jsem v podstatě podstatě spokojen, protože si uvědomuji ekonomickou realitu.

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.


Havránek Jiří

Jiří Havránek

Poslanec PSP ČR
Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
Vrecion Jáchym

Jáchym Vrecion

Marketér
štítky: #