Texty

Celé zemi by prospělo, kdyby se premiér konečně pořádně vyspal

Česko je v katastrofálním stavu. Epidemie pokračuje, očkování postupuje pomalu, světlo na konci tunelu v nedohledu. Nezůstalo mnoho těch, kteří by ještě věřili, že by nás z této krize mohl dostat tým premiéra Babiše. Je to právě naopak – naši situaci zhoršuje především Babišovo chaotické řízení a míchání se úplně do všeho.

Není pochyb o tom, že Andrej Babiš je velmi pracovitý člověk. Nemyslím to sarkasticky, i Miroslav Kalousek kdysi v rozhovoru přiznal, že pracovitějšího člověka nikdy neviděl. Jenže bez efektivního řízení přijde veškeré snažení vniveč. Urputný workoholismus často vede jen k chaosu.

Dnešní krize dobře ukazuje, co jsou hlavní úkoly premiéra při řízení země. Podobně jako od velkých manažerů a šéfů firem chceme od politiků na nejvyšší úrovni vlastně jen dvě základní věci: činit dobrá strategická rozhodnutí a vybírat do funkcí kompetentní lidi.

Přepracovanost vám lepší rozhodnutí ani lepší odhad na lidi nezajistí. Když se pokaždé spálíte a neumíte si rozdělit priority, k čemu je vám slavné zvonění budíku ve 4:30, kterým se premiér pravidelně chlubí? Takový Jeff Bezos pracuje jen od deseti do dvou. Tvrdí, že jako nejvyšší šéf firmy má učinit jen dvě správná rozhodnutí denně. Dvě správná!

Nejhorší v Evropě

A jak to zatím vypadá s vládou odborníků, kterou Andrej Babiš léta sliboval? Ministři zdravotnictví selhávají, a tak máme od voleb už čtvrtého. Obsazení ministerstva spravedlnosti Marii Benešovou vyvolalo jen demonstrace a nedůvěru ve spravedlivou justici. Resort dopravy a průmyslu drží jeden podobný workoholik, který nevyjednal ani čtvrtého mobilního operátora. Resort školství je v troskách, což premiér ještě umocnil tím, že se začal nepochopitelně vměšovat do maturit.

Pane premiére, my po vás nechceme, abyste si vy sám telefonoval s každou nemocnicí, abyste ty maturity osobně opravoval a běhal s krumpáčem kolem dálnice D1. Vaše úloha je jinde. Chceme, abyste zajistil kvalitní a důvěryhodné osobnosti ve vládě, určil jasnou strategii, sledoval práci jednotlivých resortů a hlídal, zda vše běží, jak má.

Měli bychom proto přestat s pohádkami o nejpracovitějším premiérovi na světě. Krize nám ukázala, co Babišova „tvrdá práce“ vlastně znamená: Ve statistikách jsme nehorší v Evropě a vláda už ani nepředstírá, že tuší, co s touto katastrofální situací dělat. Řekněme si na rovinu, že méně je často více. Pan premiér by se měl jít raději pořádně vyspat.

Vyšlo na webu Forum24.cz.


štítky: #