Česká ekonomika je v dobré kondici
12. září 2024, Tomáš Kareš
Meziroční míra inflace nadále zůstává stabilní, a drží se velmi blízko inflačního cíle 2 %. Aktuálně dosahuje 2,2 %, což jistě podporuje optimismus České národní banky, který je patrný především na pokračujícím trendu snižování úrokových sazeb.
Inflaci drží nízko zlevňování pohonných hmot, které jsou o 4 % levnější oproti loňskému srpnu. Zlevňují i potraviny, které jsou oproti loňsku levnější o 1,8 %. Tempo zlevňování potravin však zpomaluje. Toto zpomalení můžeme přičíst určitým specifickým problémům českého zemědělství, jako je například boj s mrazy letos na jaře. Končí taky sezóna některých plodin. Ovoce a zelenina ale stále zlevňuje. A například mouka je stále o 11 % levnější než loni.
Nicméně je důležité si uvědomit, že pokles cen komodit se nepropíše do cen koncových výrobků 1:1. Je pochopitelné, že třeba nemohou zlevnit ve stejném poměru, protože potřebují pokrýt ztráty z krizových let. Podle těchto údajů by se česká ekonomika měla nacházet v deflaci (záporná inflace, meziroční pokles cenové hladiny), to ale samozřejmě není pravda. Mírný růst cen tlačí například bydlení. Výrazněji zdražily například také čokoládové výrobky, které reflektují vývoj cen kakaa na komoditních trzích. Růstem spotřební daně utrpěly také ceny tabákových výrobků, piva a lihovin. Také dovolené zdražily, a to zejména kvůli růstu cen komplexních služeb či vinou růstu cenových hladin v zemích, které jsou pro české turisty populárními destinacemi. Za zmínku v tomto kontextu stojí Chorvatsko, kde ceny rostou přesně podle očekávání vlivem přijetí eura.
Český statistický úřad se změnou cen zabývá každý měsíc, v srpnu však vyšel další dokument, který je stěžejní zejména pro následující rok a přináší podstatné informace o vývoji v ekonomice. Tím je makroekonomická predikce Ministerstva financí. Právě srpnová predikce hraje důležitou roli při sestavování rozpočtu na následující rok.
Ministerstvo financí odhaduje letošní růst HDP na 1,1 % a příští rok by měla česká ekonomika růst dokonce více jak dvojnásobným tempem a to 2,7 %. Inflace by se ani příští rok neměla odchýlit od cíle 2 %, a to se samozřejmě projeví v růstu reálných mezd, které porostou tempem 4 %. Růst reálných mezd bude hlavním motorem růstu spotřeby domácností, který se projeví v reálném růstu HDP. Domácnosti v následujících měsících krom vyšších reálných příjmů potěší i pokles nákladů. Například v oblastí energií. Největší český dodavatel ČEZ automaticky zlevní elektřinu a plyn skoro dvou milionům domácnostem. Radují se i obchodníci, růst tržeb maloobchodu pokračuje, což svědčí o odeznívání negativního spotřebitelského sentimentu z krizových let. Daří se i českému průmyslu, který si udržuje dobré jméno v zahraničí, což je pro exportní ekonomiku jako to naše stěžejní. Například Škoda Group získala zakázku za 13 miliard Korun na dodání 25 elektrických vlakových souprav do Bulharska.
Na závěr lze jen říct, že nyní je již zcela zřejmé, že česká ekonomika po letech covidu a energetické krize zažívá oživení a optimismus není třeba ztrácet ani příští rok.