Texty

Česko: Země permanentní skepse. Čekají nás výrazné změny a zlepšení

Nic se nedaří, nic se neplní. Jsme prý nejhorší. To by mohl být závěr z monitoringu tisku, který pravidelně čtu. Tyhle závěry mi přijdou postavené na hlavu. Vláda uhasila požár a uklízí po vládě předchozí. U toho plní program, finišuje reformy a další už připravuje.

Přesto se mnohým zdá, že se blíží apokalypsa. Je to ale naopak. Ekonomika přestává klesat (fáze hospodářského cyklu), a důvěra české vlády půjde nahoru. Lidem se totiž těžko vysvětluje, že dočasný pokles životní úrovně je vlastně normální. Vláda to musí říkat srozumitelně a komunikovat jasně a přehledně. To je úkol pro následující dva roky.

V čem je zásadní problém? Vláda nejdřív udělá krok A – něco nachystá – a až pak krok B – komunikuje. Je to logické. Pět koaličních stran se musí nejprve na kroku A shodnout, vyladit detaily. Tento krok ale všechny zúčastněné vyčerpá natolik, že na krok B jim už dostatek energie nezbude. To se v následujících dvou letech musí změnit. Lidi totiž zajímá jen výsledek, krok B.

Důkazem toho, že vláda „maká“ může být speciální výstup Demagog.cz k plnění slibů vlády Petra Fialy. Ten ukazuje, že dvě třetiny vládních slibů jsou buď hotovy, nebo se na nich pracuje.

Zpět k reformám. Nejdřív bych zmínil reformu financí. Vláda ji odpracovala velmi dobře.  Škrtají se výdaje, schodek i inflace klesají a ve vztahu k HDP se dostaneme v příštím roce pod bájné 3 %. Agentura Moody’s navíc zlepšila rating ČR. To mj. znamená více investorů = více peněz do státní kasy.

Očekávaná reforma zdravotnictví pak bude představena zhruba v půlce ledna.

Příští rok se otevře rekordní počet kilometrů dálnic. Dá se v podstatě mluvit o reformě na ministerstvu dopravy, kde se konečně hledají i jiné způsoby financování. PPP projekty a další soukromé investice. Do roku 2033 si ministerstvo klade za cíl mít 650 kilometrů dálnic a připravit vysokorychlostní tratě. Do toho si ministr Kupka ještě střihnul záchranu českého automobilového průmyslu (Euro 7).

Reforma školství a s ní spojený přechod na obecnější vzdělávání. Děti si nebudou muset vybírat povolání příliš brzy. Podpora adaptability. S tím počítá plán ministerstva školství. Kromě toho nás čeká první digitální přijímací řízení. V neposlední řadě se konečně vyřeší nízké platy nepedagogických pracovníků. Platit je budou od roku 2025 obce a kraje. Tím se jejich podmínky zlepší.

Rychlá výstavba? Konečně nejen utopie. Díky zjednodušení a zrychlení stavebního řízení. Letos totiž začne platit novela stavebního zákona a stavební povolení by mělo být vydáno do měsíce. Výstavba se zrychlí i u liniových a dalších strategických staveb. Mimojiné další zrychlení výstavby dálnic nebo VRTek. Taky příprava na jádro a další!

Deset let jsme čekali na důchodovou reformu. Přišla s ní opět tato vláda a letos ji dokončí. Důchodový věk se bude zvyšovat kvůli delší době dožití. Je to opatření nutné pro další generace, které by už prostě neměly z čeho brát.

Vzpomeňme si na předešlé obavy některých. Benzín bude za padesát korun a doma se ohřejeme jen na dvanáct stupňů kvůli nedostatku energií a jejich ceně. Obavy se nenaplnily, kroky vlády byly cílené a přesné. Díky snížení DPH klesají ceny potravin. Analytici předpovídají, že HDP Česka příští rok vzroste o 1,7 procenta. Navíc jsou tu reformy a úspory. Takže chybí už jen slibovaný ekonomický obrat a Česká republika má opět naději!


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda