Texty

Fámy o likvidaci českého školství jsou nesmysl. Jako vždy

V posledních týdnech začali opoziční představitelé strašit pedagogické pracovníky tvrzením, že vláda svůj slib v podobě garance platu ve výši 130 % průměrné mzdy nedodrží, že učitelé schudnou a do českého školství poputuje v rozpočtu na příští rok méně peněz. Tyto výkřiky ovšem byly – jako vždy – jen dobře nacvičené divadlo hnutí ANO. Fakta totiž hovoří jasně.

Ve své klasické schizofrenní poloze Andrej Babiš a jeho poslanci na jednu stranu označují Fialův kabinet, jako vládu učitelů, ve které nejsou dostatečně zastoupení ekonomičtí odborníci. Aby vzápětí vyrazil do mediálního prostoru s názorem, že strany vládní koalice nenávidí pedagogy a soustavně jim chtějí snižovat životní úroveň. Nic nemůže být vzdálenější pravdě.

Jaká jsou fakta?

Vláda Petra Fialy v dubnu prosadila, že učitelé mají mít od příštího roku garantovaný plat kolem 130 % průměrné mzdy. Počítá s tím i v září schválená novela školského zákona, která navíc garantuje tzv. zákonnou valorizaci. Učitelské platy se tak každý rok budou valorizovat, aby garantovaná hodnota ve výši 130 % průměrné mzdy neklesala o inflaci.

Reálně nyní platy klesají kvůli zhoršené hospodářské situaci, protože kabinety v čele s ODS nastupovaly vždy po levicově-populistických vládách, které způsobily ekonomický rozvrat veřejných financí. Vláda Petra Fialy však na na učitele “nekašle” ani v době úspor a zhoršené hospodářské situace. V kritickém roce 2022 se platy učitelů díky vládnímu rozhodnutí zvýšily o dvě procenta. Takže zatímco v roce 2016 činil průměrný učitelský plat méně než 30 tisíc korun, v roce 2022 se už blíží 50 tisícům.

Při vyjednávání o konsolidačním balíčku a plánovaných úsporách zaznívalo z médií i z úst opozičních představitelů, o kolik že bude rozpočet ministerstva školství krácen a jak tato úspora přivede české školství do záhuby. Nepřivede! Navzdory všem zaníceným proklamacím z opozičního tábora se totiž rozpočet na vzdělávání zvyšuje – a to o 3,9 miliardy. Současná vláda totiž školství opravdu bere jako svou prioritu. Dobře totiž ví, že investice do vzdělání jsou těmi nejlepšími.

 


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik