Texty

Hnutí ANO už si zase dělá kampaň z peněz daňových poplatníků

Den před otevřením volebních místností se v Poslanecké sněmovně uskuteční již v pořadí třetí mimořádná schůze k migračnímu paktu. O svolání mimořádné schůze opětovně požádali představitelé opozice, aby se pod vlivem hrozby volebního neúspěchu pokusili mobilizovat své příznivce, které chtějí vystrašit záplavou nelegálních migrantů.  Ani tento pokus jim nesmí vyjít.

Taktiku využití mimořádných schůzí k získání pozornost si už hnutí ANO úspěšně vyzkoušelo v minulosti. Nejznámějším příkladem je pár dní před volbami konané slyšení k údajnému pokusu sociálnědemokratického ministra, s nímž tehdy Andrej Babiš a jeho hnutí seděli v jedné vládě, ukrást Čechům jejich zásoby lithia. Tehdy vyšel populistům jejich plán dokonale. Sociální demokracii srazily volby na kolena a hnutí ANO slavilo svůj první velký triumf ve sněmovních volbách 2017. Od té doby samozřejmě o lithiu nikdo nic neslyšel.

Nyní se o něco podobného pokoušejí znovu. Strašákem pro změnu  již nemá být inflace, ale jako před téměř každými volbami opět migranti. Záminkou se tentokrát stalo přijetí migračního paktu, těžce vyjednaného kompromisu, který zcela určitě není dokonalý, avšak snaží se systémově řešit problémy s uprchlíky a jejich návratovou politiku. Bylo by jistě i pochopitelné, že se zástupci ANO chtějí ptát, co tato legislativa přinese. Jenže…

To by nynější mimořádná schůze nesměla být již třetí v pořadí na stejné téma, nesměla by být plná podpásových útoků, mnohahodinových bezobsažných exhibičních vystoupenía nesměla by být den před volbami.

Poslední zveřejněné volební průzkumy (od pondělí platí moratorium na jejich zveřejňování) ukazovaly, že hnutí ANO i SPD ztrácí své voliče. Na první místo se pomalu ale přesvědčivě dere koalice SPOLU a opoziční voliči odcházejí k radikálnějším a novějším uskupením. Koalice STAČILO, Přísaha a Motoristé sobě ale i hnutí PRO Jindřicha Rajchla jsou pro mnohé voliče z opozičního tábora zajímavější volbou, než vyčpělé a dnes už z jejich pohledu mainstreamové strany SPD a ANO.

Snaha oslovit voliče ze svých táborů a dostat je k volebním urnám, je jistě zcela legitimní, avšak nemuseli bychom to opozici  ze svých kapes platit my všichni. Jeden jednací den ve sněmovně stojí asi tři miliony korun, nehledě na to, že by tento čas mohli poslanci místo sledování do nekonečna omílaných nesmyslů pracovat na schvalování potřebné legislativy.

Dá si hnutí ANO ony tři miliony do výdajů na svoji volební kampaň?


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #