Texty

Inflační cíl ČNB dosažen! Inflace na 2 %

Za únor dosáhla míra inflace v České republice nejnižší hodnoty od prosince 2018. Růst spotřebitelských cen naplnil dlouhodobý cíl České národní banky a zastavil se na 2 %.

Meziměsíčně ceny v únoru vzrostly o pouhých  0,3 procenta oproti měsíci lednu.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin a nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Především u potravin se tak již projevuje rovněž snížení DPH na 12 % u  základních potravin, jež bylo přijato vládou Petra Fialy v rámci konsolidačního balíčku. Zlevnily například zelenina, vejce, mouka, cukr či drůbeží maso.

Vývoj cen byl směrem vzhůru byl ovlivněn především růstem cen pohonných hmot a olejů. Zdražování pohonných hmot se však v Česku už zastavilo. Cena benzinu u čerpacích stanic v uplynulém týdnu stagnovala, nafta mírně zlevnila.

Aktuálně se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic  prodává v průměru za 38,41 koruny, před týdnem byl o haléř levnější. Nafta zlevnila o pět haléřů na litru, řidiči za ni nyní dají průměrně 38,60 koruny.

Únorová data tak potvrdila lednový trend a drahota je již konečně poražena. Jelikož by v letošním roce mělo dojít rovněž k navyšování mezd v průměru okolo 3-4 %, Češi začnou zase bohatnout.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #