Texty

James Mattis v Česku?

Prohlášení prezidenta Trumpa jsou často urážlivá, iracionální, anebo prostě hloupá. Zásadní chybou amerických médií nicméně je, že již od oznámení jeho kandidatury staví Trumpovu osobnost do centra americké politiky a naprosto ignorují jeho konkrétní politické kroky. Ve výsledku pak i k nám o aktivitě současné administrativy prosakuje jen velmi málo informací.

Niall Ferguson se nad tím to přístupem médií dlouhodobě pozastavuje, například ve svém nedávném komentáři pro The Times. Ferguson tvrdí, že je potřeba rozlišovat mezi tzv. ‚Trumpovou Show‘, o které čteme v mainstreamových médiích, a Trumpovou administrativou, která fakticky spravuje zemi.

Nedělní ráno Martina Fialy

Pokud vám právě zazvonil budík, pokud jste si spláchli chladnou vodou z očí sny (a z tváře závoj šedivý), pokud vám pohled pouhý z okna ven řek, že nedělní je den a lenivý, pokud jste již usedli k počítači, vítejte!

Téměř každý týden v tento kouzelný čas se vám pokusím nabídnout výběr nejzajímavějších textů a videí z aktuálního politického dění ve Spojených státech a v Británii. A jednou za čas se podíváme i do Hollywoodu, kde se dnes nachází jedno z nejdůležitějších epicenter kulturní války.

To je něco, co mohu potvrdit z osobní zkušenosti. Schválně si vyzkoušejte nějakou dobu nečíst Twitterový účet prezidenta Trumpa, ale sledujte oficiální YouTube kanál Bílého domu. Možná budete šokováni, ale na rozdíl od našeho prezidenta zvládá Donald Trump oficiální akce a ceremoniály naprosto profesionálně, s úctou, a svoje ego do toho překvapivě příliš netahá…

James Mattis na návštěvě České republiky?

Před pár dny proběhla médii zpráva, že se oslav 100. let od založení Československa možná zúčastní i Ministr obrany Spojených států, generál James Mattis.

The incredible career of Jim Mattis, the legendary Marine general turned defense secretary

Mattis je dost možná nejvýznamnější osobnost v Trumpově administrativě. Na stránkách Bussines Insider si můžete přečíst o jeho úchvatné kariéře a celé je to doplněno fotografiemi.

The extraodinary reading habits of Defense Secretary James Mattis

A status významné osobnosti nemá Mattis jenom na základě svých armádních úspěchů, ale i díky svému intelektu a sečtělosti.

Uncommon Knowledge With Peter Robinson: Defending the Nation With Secretary Of Defence James Mattis

Když se podíváme na jeho výkon funkce, jakožto první ministr obrany po deseti letech sepsal zbrusu novou Národní obrannou strategii Spojených států amerických. Její veřejně dostupné shrnutí představil v lednu letošního roku. Jak zmiňuje v Uncommon Knowledge, větší investice do armády jsou naprosto zbytečné, pokud není zformulovaná funkční a hlavně aktuální strategie, reagující na rychle se měnící geopolitickou situaci. Na základě strategie chce Mattis získávat podporu pro navýšení rozpočtu na vybudování schopnější, pro nepřátele nebezpečnější a technicky inovativní armády. Zároveň tím chce americké veřejnosti ukázat, že navýšení rozpočtu (z kapes daňových poplatníků) má dobré důvody. Podle dokumentu je hlavním zájmem národní bezpečnosti nikoliv terorismus, ale hospodářská soutěž mezi státy. Je potřeba vybudovat dlouhodobou strategickou konkurenci. Další zásadní pasáž dokumentu popisuje probíhající reformu Pentagonu. Nové vojenské technologie byly do výzbroje zaváděny příliš pomalu. Mattis pracuje na změně, neboť podle jeho slov není důležité, která země vyvine novou technologii jako první, ale která ji rychleji nasadí do boje. Pokud se vám nechce číst text v úplném znění, skvělou analýzu najdete na Armádních novinách.

Určitě nejsem jediný, komu je smutno při představě váženého generála, stojícího vedle ministra Lubomíra Metnara (člověka s pochybnou minulostí v bezpečnostních složkách) a premiéra Andreje Babiše (člověka s pochybnou minulostí, přítomností i budoucností). I tak je ale návštěva osobnosti tohoto kalibru velkou událostí a poctou pro Českou republiku. Máme se na co těšit.Fiala Martin

Martin Fiala

redaktor v nakladatelství Books & Pipes
štítky: # #