Texty

Pane premiére, pojďte se vrátit k politické diskusi

Česká televize dnes svévolně vystřihla a neodvysílala mé vystoupení na tiskové konferenci ODS. Zde je v celém znění:

Začíná první poprázdninová schůze poslanecké sněmovny. Když se podíváte na program této schůze, tak snad každého musí hned zarazit, že ani po téměř dvouměsíční letní sezóně vlády neobsahuje žádný zásadní vládní návrh, který by řešil cokoli podstatného v daních, odvodech, byrokracii, který by pomohl živnostníkům, který by navrhl cokoliv důležitého v oblasti důchodové reformy nebo v oblasti zdravotnictví. Nebo v čemkoli, co jsou reálné problémy lidí v této zemi. Ani neobsahuje žádný zásadní návrh, který by řešil něco zásadního, co si tato vláda napsala do programového prohlášení.

− Co ale překvapuje nejméně stejně, že program PS neobsahuje dokonce nic z agendy, kterou vláda a premiér oznámili jako volební priority hnutí ANO do komunálních voleb. Dokonce jsme se dozvěděli, že vláda ustupuje i ze své agendy napsané v programovém prohlášení vlády – nebude žádný zákon o sociálních bytech. Což sice přijímáme s jistou úlevou, ale takové zásadní korekce PPV v rozmezí několika týdnů – vždyť PPV jsme projednávali nedávno před dvěma měsíci – svědčí o tom, že pravá ruka neví, co napsala levá.

− Premiér oznamuje 10 roční investiční plán pro samosprávy, zní to dobře, jednodušší čerpání dotací, taky zní dobře, lepší přístup k financím, selský rozum, všechno zní dobře. Co je tu však nejpodstatnější? Že v PSP k tomuto tématu není vůbec nic. Nic. Takže jsou to zas jen další sliby, další kampaň, další restart, další „účelovka“ premiéra Babiše, který zřejmě v panice minulý týden zjistil, že má problém.

− Já věřím, že mu na toto nikdo normální neskočí. Neboť po letech osobní odpovědnosti za státní investice, za místní rozvoj i za dopravu má dnes reálnou premiérskou odpovědnost za své sliby – a ty zkrátka neplní. Ne proto, že by nechtěl, ale zkrátka proto, že zjevně neví jak. Vláda ve skutečnosti nemá žádný plán, což se ukazuje dříve, než jsme si mysleli.

− Řeknu to i jinak. Ztrácíme jako republika čas. Za 2 měsíce oslavíme 100 let od založení moderní české státnosti. Budou oslavy, budou slavnostní řeči, ale nemělo by se zapomenout na to podstatné. Že zakladatelé státu založili Československo jako jednu z nejúspěšnějších zemí světa. A toto má být naše ambice. Ne údržbářství a odkládání slibů na dalších 10 let.

− O tomto by se měla vést veřejná a politická debata. A k ní znovu vyzývám premiéra. Od voleb do PS utíká od skutečné politické debaty. Od voleb do PS se nezúčastnil jediné politické diskuse s oponentem například v televizi. Chci dnes vyzvat předsedu vlády, aby se vrátil k normální politické diskusi o tom, jak posunout Českou republiku tam, kam patřila po svém založení – mezi nejúspěšnější země světa. Protože výkon, který předvádí vláda i na této schůzi PS, je prostě žalostný.

− Pane premiére Babiši, pojďte se vrátit k normální politické diskusi o tom, jak posunout ČR mezi nejúspěšnější země světa. Od loňských voleb jste se nezúčastnil jediné TV diskuse s oponentem. Pojďme diskutovat o budoucnosti této země.


Fiala Petr

Petr Fiala

předseda vlády ČR
štítky: #