Texty

Podpora ODS u středoškoláků narostla o třetinu

Závěrečná zpráva z dotazníkového šetření na středních školách za rok 2023 vypracovaná ve spolupráci Člověka v tísni, organizace Jeden svět na školách a agentury Median přinesla hned několik zajímavých zjištění o pohledů studentů středních škol na okolní svět. 

Jednou ze zkoumaných oblastí byla rovněž otázka volebních preferencí. Z nich vyplynulo, že největší podpoře se mezi žáky středních škol stále těší Česká pirátská strana s 22 % a v těsném závěsu za ní hnutí ANO s 20 a ODS s 19 %. 

Zatímco  u pirátů i ostatních vládních stran je oproti předchozím pozorovaným obdobím v letech 2014, 2017 a 2020 vidět postupný pokles, ODS je jedinou koaliční stranou, u níž podpora mezi středoškoláky roste.

V roce 2014 by dle měření volilo ODS 10 % studentů středních škol, v roce 2017 8 %, v roce 2020 13 % a v roce 2023 hned 19 % žáků. Za poslední tři roky tak podpora Občanské demokratické strany vzrostla více než o třetinu. Největší podpory pak dosahuje u studentů gymnázií, u nichž preferovalo ODS více studentů než vítěznou pirátskou stranu.

Největší pád ze všech sledovaných stran zaznamenala od posledního měření v roce 2020 TOP 09, která si pohoršila z 24 % na pouhých 8 %, STAN, jež spadnul z rovněž 24 % na 13 % a také piráti, kteří přišli o téměř 8 % hlasů. ANO a ODS jsou tak dokonce jedinými parlamentními stranami, které od minule posílily. Dá se tak předpokládat, že část bývalých podporovatelů ostatních vládních stran přešla právě k ODS. Naprostou ztrátu podporovatelů pak zaznamenal KDU-ČSL, kterou by ještě v roce 2020 podpořilo okolo 4 % studentů, dnes však již jen okolo 1 %.


Median, Člověk v tísni, JSNS

Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #