Texty

Premiér z Komárna. Pro Maďary spíše symbol

Slovensko zažije v příštích dnech historický moment. Za třicet let samostatné existence bude mít svojí první úřednickou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že do jejího čela jmenuje viceguvernéra Národní banky Slovenska Ľudovíta Ódora. Celá situace je o to zajímavější, že tento šestačtyřicetiletý ekonom je maďarského původu. Narodil se v Komárně, kde se více než 60 % procent obyvatel při posledním sčítání lidu přihlásilo k maďarské národnosti.

Na Slovensku v současnosti žije před 400 000 Maďarů a jsou tak tamní největší menšinou. Vztahy mezi Maďary a Slováky byly historicky napjaté a místy toto napětí stále přetrvává. Bude nový předseda vlády znamenat významný krok vpřed ve slovensko – maďarských vztazích nebo se jedná pouze o výjimku způsobenou osobnostním vyprázdněním slovenské politické scény? To vše se, samozřejmě, ukáže až v následujících měsících či spíše letech, ovšem minimálně symbolický význam to pro slovenské Maďary má už nyní.

Na Slovensku jsou maďarské školy a Maďaři mají i svou univerzitu, maďarské politické strany jsou zastoupeny v parlamentu, pětkrát v historii byly součástí vládní koalice, Béla Bugár byl místopředsedou Národní Rady, ale předsedou slovenské vlády Maďar ještě nikdy nebyl. Jmenování příslušníka menšiny do tak významné funkce je signálem, že je tato menšina brána vážně. Fakt, že slovenští Maďaři budou mít „svého“ premiéra by jim mohlo dodat potřebné morální síly například k dosažení kýženého zrovnoprávnění maďarského jazyka se slovenským.

Ovšem v jiné než symbolické rovině tento krok jako zásadní posuzovat nelze. Rozhodnutí slovenské prezidentky jmenovat premiérem Ľudovíta Ódora je spíše snahou konsolidovat situaci a mít na postu předsedy vlády nejméně problematickou osobu. Vzhledem k tomu, že podle průzkumu více než polovina obyvatel Slovenska Ódora ani nezná, nemůžeme čekat, že by se pro tamní Maďary stal novým národním buditelem. Vzájemné vztahy obou národů jsou relativně konsolidované, od Trianonu uběhlo již více než sto let a Maďaři se s tímto traumatem naučili žít. Nacionalisté sice mohou být hodně slyšet, ale většinový názor nezastupují. Autonomie v podání slovenských Maďarů vůbec není na pořadu dne a rodák z Komárna na postu předsedy vlády na tom nic nezmění.

Doufejme, že nový premiér více otázek zodpoví, než vyvolá, že Slováky a Maďary spíše spojí, než rozdělí a Slovensko po turbulentních časech v klidu přečká měsíce, které mu zbývají do zářijových předčasných voleb. Zklidnění na slovenské politické scéně je totiž v zájmu nejen všech jeho obyvatel bez ohledu na národnost, ale i nás jejich nejbližších sousedů.


štítky: #