Debaty

13. září 2021

Nad Starobrnem o Brně – podruhé

Po delší době jsme na Pravém břehu přivítali brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou, abychom společně zhodnotili vývoj ve městě a debatovali o prioritách do budoucna. 13. září 2021 do restaurace Zlatá loď dorazily destíky návštěvníků a další tisíce se připojily online.

Už od začátku jsme dali hlavní prostor otázkám z publika. Nejvíce dotazů směřovalo na problematiku spojenou s covidem. Brno v této oblasti fungovalo příkladně – vzpomeňme na první záložní nemocnici, navíc za zlomek ceny té pražské, první velkokapacitní očkovací centrum, první v zavedení plošného testování v domovech seniorů. Mluvilo se ale i o podpoře místních živnostníků, podpoře gastroprůmyslu, kultury apod.

Další otázky směřovaly na největší investiční akce města. Dobrým příkladem je Janáčkovo kulturní centrum (koncertní síň), kterou současná radnice zdědila se značnými problémy. Podařilo se jí nicméně uzavřít dohodu mezi starým a novým týmem architektů, oba dnes pracují v součinnosti a právě teď provádějí akustické zkoušky na modelu. Financování stavby je už částečně zajištěné a částečně přislíbené.

Věčným problémem Brna je doprava. Proto nesměla chybět ani debata o klíčových dopravních stavbách (prodloužení tramvajové linky do bohunického kampusu a nemocnice, tunel pro tramvajovou linku v Pisárkách, pokračující výstavba Velkého městského okruhu). Co se bohužel příliš nepohnulo, je katastrofální spojení Brna s okolním světěm (Vídeň, Praha, Svitavy, páteřní evropské železniční tratě). V tomto ohledu však neselhává Brno, ale stát. Dokud se nezmění dosavadní legislativa, nemůžeme očekávat významný posun.aktuální reportáže