Debaty

13. června 2024

Restart Česka na cestě k Vám! Tentokrát na téma Sebevědomá země

Slyšeli jste už o Restartu Česka? Je to osobní vize Petra Fialy, kam by se Česká republika měla posunout v příštích deseti letech. Předseda vlády a my všichni chceme, abychom byli zemí, která využívá svůj potenciál, vyvíjí špičkové technologie a ovlivňuje dění ve světě. První akce Restartu Česka na cestě k Vám se uskutečnila ve čtvrtek 13.6., v prostorách Rock café v Praze.

Petr Fiala na začátku akce zrekapituloval obsah Restartu Česka. Česká republika musí být sebevědomou zemí. Zemí která se má věnovat efektivitě státu, smysluplnému vzdělávání a strategickým investicím. Současně popsal dosavadní úspěchy Restartu Česka. Zpomalili jsme inflaci, obnovili jsme hospodářský růst, rostou reálné mzdy, lidé opět začali věřit ekonomice, rekordně jsme investovali do dopravní infrastruktury. Získali si respekt i u našich zahraničních partnerů. Je ale potřeba toho dělat ještě mnohem víc a rychleji.

Válku na Ukrajině jsme vzali jako příležitost. Příliv ukrajinských uprchlíků jsme přijali s otevřenou náručí a ekonomicky i společensky nám to pomáhá. Díky podpoře Ukrajiny jsme dokázali modernizovat i naši vlastní armádu. Tomáš Pojar zdůrazňuje, že se zásadně zlepšilo i naše mezinárodní postavení.

Česká republika umí hrát prim v připomínkování směrnic Evropské unie. Umíme věci ovlivňovat zevnitř. V evropském kontextu jsme totiž v top 10 zemí s největším počtem obyvatel a ekonomicky jsme v lepší polovině EU. Prorůstová opatření, kterým se věnuje NERV a Dominik Stroukal, mají možnost aktivizovat potenciál, který tu už je, i na evropské úrovni.

Jako sebevědomá země uprostřed Evropy víme, že před námi stojí obrovská výzva a zároveň příležitost, jakou naše společnost nezažila. Valí se na nás tsunami technologických změn, které zásadním způsobem promění všechno kolem nás – od podnikání, přes práci, až po vzdělávání a každodenní život. Technologie umělé inteligence budou mít obrovský dopad na transformaci společnosti, který můžeme srovnávat snad jen s příchodem internetu nebo osobních počítačů.

Výhled v Evropské unii je pro nás velmi dobrý. Díky našemu stabilnímu působení jsme se stali uznávaným partnerem a jsme schopni řešit skutečné problémy – konkurenceschopnost, podporu technologií nebo třeba řešení migrační krize.  aktuální reportáže