Debaty

24. června 2024

Restart Česka na cestě k vám! Tentokrát v Brně na téma Vzdělání a inovace: cesta k prosperující ekonomice

Restart Česka je osobní iniciativou premiéra Petra Fialy. Chápeme jej jako impuls ke změně společenského nastavení z „vše je špatně, nic nezmůžeme, jsme malí“ na uvažování typu „vše záleží jen na nás samotných, dokážeme cokoliv, když budeme chtít“.

Petr Fiala si tentokrát jako své hosty pozval molekulární bioložku, onkoložku, prorektorku pro výzkum a doktorské studium MUNI Šárku Pospíšilovou, dále leteckého inženýra, špičkového managera a rektora VUT Ladislava Janíčka a bývalého ředitele Středoevropského technologického institutu (CEITEC), náměstka ministra školství mládeže a tělovýchovy Jiřího Nantla.

Diskutovalo se například o tom, jaké jsou nezbytné kroky, které naší ekonomiku posunou směrem k takzvané znalostní ekonomice, jak lze více podpořit vědecké týmy, jak oceňovat ty opravdu dobré a jak přilákat kapacity ze zahraničí. Značná část debaty se věnovala i způsobům, jak více propojit vysokoškolský výzkum s byznysem. V tomto směru zaznělo i velké množství dobrých příkladů z praxe, ostatně v publiku byli mimo jiné i zástupci rožnovského výrobce čipů, firmy Onsemi, která v těchto dnech oznámila rekordní investici do rozšíření svých kapacit. Dotazy z publika se ale věnovaly i společenské odpovědnosti či naší ochotě bránit západní civilizaci, svobodu a demokracii.

Potěšil nás i zájem o knihu Petra Fialy Vládnutí v čase krizí, která prostřednictvím jeho nejvýznamnějších projevů, článků a veřejných vystoupení představuje první dva roky koaliční vlády poznamenané sérii velmi vážných celosvětových krizí. Na místě se prodaly všechny výtisky, které jsme s sebou měli, velkou část z nich pan premiér na improvizované autogramiádě i podepsal.

 

Sledujte záznam debatyaktuální reportáže