Debaty

26. dubna 2023

Sněmovní zázrak? Jak nám pomůže nový stavební zákon

Dubnová akce o novém stavebním zákoně proběhla už tradične ve Stopkově Plzeňské pivnici. Pozvání k diskuzi přijali Jiří Havránek, poslanec za ODS a zpravodaj nového stavebního zákona, kterému se podařilo najít širokou shodu napříč politickým spektrem, a Tomáš Zlámal, architekt a vůdčí postava Ateliéru Zlámal. 

Prioritou číslo jedna je zrychlení výstavby. Mezi změny, které pomohou určitě patří konec úřednického ping pongu. Odvolací orgán musí při stavebním řízení věcně rozhodnout a „neposílat věc zpátky nižšímu orgánu”. Dále nový  stavební  zákon zkracuje lhůty pro vyjádření veřejných orgánů nebo kodifikuje fikci závazného stanoviska. Mohou vzniknout i samostatné stavební předpisy pro Brno a Ostravu. 

Oba řečníci se shodli na tom, že přijetí nového zákona je pouze začátek. Důležitá je totiž jeho aplikace, a to jak na úřadech, tak i při územním plánování politickou reprezentací. Dobrou zprávou je, že nás čeká digitalizace a současně úprava podzákonných předpisů, což by mělo výstavbu rovněž urychlit. 

Debata vznikla ve spolupráci Pravého břehu – Institutu Petra Fialy, Institutu pro pravicovou politiku, Mladých občanských demokratů a Mladých konzervativců. 

Záznam debaty si můžete přehrát na našem Facebooku, YouTube nebo Spotify.aktuální reportáže