Texty

SPOLU se starosty – Kotvrdovice

Koalice SPOLU má na svých kandidátkách snad více starostů než Starostové a nezávislí. Jsou to právě pracovití a zapálení lidé z komunální politiky, kteří aktivně spoluvytváří naše nejbližší okolí, pečují o obce, kde žijeme, a zaslouží si být za svou často neviditelnou a mnohdy i nevděčnou práci oceněni. Proto vám některé z nich, kteří jsou zároveň na kandidátní listině Jihomoravského kraje za koalici SPOLU do voleb do Poslanecké sněmovny, představíme v krátkém rozhovoru.

Jindřich Kocour, starosta obce Kotvrdovice, SPOLU za KDU-ČSL, 13. místo na kandidátce

Na co jste nejvíce pyšný? Co se Vám v obci povedlo?

Jsem srdcem i duší hasič a orel. Když jsme začínali, bylo tady šest „požárníků“, neměli jsme techniku, když bylo třeba, museli přijet z jiných obcí. A dnes? Máme zapálené lidi, dorost, všechna potřebná školení, veškeré vybavení, techniku, letos nové hasičské auto, cca 20 výjezdů ročně a věřím, že i dobrou pověst v širokém okolí. Pomáhali jsme i v Hruškách po tornádu. Už ten den, ve čtvrtek, jsme z vysílačky slyšeli, že je zle. Ale když to pak vidíte na vlastní oči, to se nedá popsat. Byli jsme tam pak celkem třikrát. Věřím, že se z toho dostanou co nejdřív.

Víte, já jsem vizionář. Mám představu, napíšu si „fárplán“ a podle toho jedu, jinak to ani neumím. Co jsme slíbili, to postupně plníme, i když to někdy není jednoduché. Jen tak namátkou, co si vzpomenu, teď v poslední době: opravené sociálky a dovybavené hřiště pro děti v mateřské škole, koupili jsme starou prodejnu COOP, kde vybudujeme prostory pro místní knihovnu, a nová prodejna, modernější a větší, už se staví – i s parkovištěm a vším potřebným, obec zajistila komunikace, napojení odpadů, sítě. Máme v obci vše, co je třeba a na dobré úrovni. Školu, školku, vynikající pobočku blanenské ZUŠ, dětská hřiště, park, fotbalové hřiště, orlovnu s veškerým zázemím a dokonce i s otáčivým hledištěm, kde pořádáme nejen plesy, zábavy a tradiční krojované hody, ale i divadelní představení místních ochotníků, která jsou vždycky vyprodaná a musejí se několikrát reprízovat.

Obec si staví nové centrum. Z dosavadní prodejny se stane knihovna.

Naše obrovské plus jsou báječní dobrovolníci v mnoha spolcích – už zmínění hasiči, ochotníci, orli, fotbalisti (máme i ženský oddíl, a holky jsou vynikající, hrají krajskou soutěž), ale i zahrádkáři, turisti, sbor pro občanské záležitosti, který se stará především o seniory, několik hudebních kapel… A to jsem určitě na někoho zapomněl. V Kotvrdovicích to žije. Já říkám, že když jsou v obci dobré podmínky, tak lidi se přidají, rádi dají nejen svoji práci a volný čas, ale i srdce. Mladí odtud neodcházejí, naopak, chtějí zůstat a další se sem stěhovat. Ale nemáme už ani jedno volné stavební místo. I proto jsme se pustili do výstavby obecních bytů a další ještě snad postavíme. Je to pomoc především pro mladé rodiny s dětmi a taky potřebné, kterým tím pomůžeme vyřešit složitou životní situaci.

A další výzvy do budoucna?

No, mám sny. Třeba multifunkční sportoviště: fotbálek, dráhy na běh a trénink hasičů, šplhadla, doskočiště, lezecká stěna.., úplně to tam za tím fotbalovým hřištěm už vidím. No a pak hlavně nový bezbariérový obecní úřad s poštou, hned vedle toho nového obchodu, a také nový sběrný dvůr, ten už je krůček od počátku realizace. Chceme, ať mají lidi všechno po ruce, hlavně senioři ať nemusí chodit daleko a do schodů, ať vše, co potřebují, mají pohodlně na jednom místě. A pak bych si přál další obecní byty a i nějaké bydlení pro seniory, ať nemusí odcházet – mladí i staří – když odtud nechtějí. Ale to je ještě hudba budoucnosti, na tom se budeme domlouvat na dalších zastupitelstvech. Ale pokud to všichni budeme chtít, pak se to určitě podaří.

Nová zástavba vznikla všude, kde to šlo.

Jak hodnotíte spojení středo-pravicových stran do koalice SPOLU?

Já jsem za to velmi rád a moc se mi líbí i to slovo SPOLU. Není to jen o názvu, je to především o práci. Starosta také nedokáže nic sám, je to společná práce, jinak to nejde. Jak zpívá Werich, ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady…, však to znáte. Pokud se nespojíme a nepotáhneme za jeden provaz, nic nepůjde, na ničem se nedomluvíme, nic dobrého nevznikne, jen nedorozumění, hádky a naschvály.

Kaple Božského srdce Páně s oltářním obrazem od Mikuláše Medka

Co očekáváte od „velké“ politiky, pokud SPOLU uspěje a bude sestavovat vládu?

Musíme se zbavit Babiše. Mě ani tolik nevadí jeho podnikání, já se ale nedokážu smířit s tím, že premiér republiky byl komunista a je vedený ve svazcích StB jako agent. Moje rodina v bývalém režimu hodně trpěla, děda byl architekt stavitel, mimochodem projektoval i stávající obecní úřad, kde teď starostuju. Sebrali nám majetek, domy, cihelnu, o všechno nás připravili a ještě nás šikanovali a sledovali. Když k nám chodíval pan farář, tak pamatuji, jak musel tajně, zaparkoval auto kus dál a šel, aby ho neviděli. To se nedá zapomenout. Ten režim byl prostě strašné zlo. A pokud ho někdo vrací do hry, tak s tím já se prostě nesmířím.

A v těch čistě praktických otázkách je to ta strašná byrokracie a nepružnost. Na jedno povolení čekáte třičtvrtě roku. Vše se vleče, komplikuje, chodíte po úřadech a nic z toho. Nejvíc se to ukázalo při covidu. Stát absolutně selhal. Zůstali jsme v tom sami. Naši hasiči si sami namíchali dezinfekci, kterou jsme vše v obci čistili. Sami jsme si včas ještě za dobrou cenu nakoupili respirátory, naše děvčata z obce ušila roušky, a pak jsme je rozdávali hlavně seniorům. Skauti a vůbec mladí pomáhali, když někdo potřeboval, zajišťovali nákupy, léky. Bylo to těžké, ale zvládli jsme to. A vláda? Nic! Dostali jsme na obec, doslova, 10 respirátorů, jeden štít a pár rukavic! A ještě pozdě. Tak takhle fakt ne. To se prostě musí změnit! A změní. Protože SPOLU to zvládneme!