Texty

SPOLU se starosty – Telnice

Obec Telnice má nejen zajímavou historii, ale i pozoruhodnou současnost. Je to moderní obec, kde se potkávají tradice a moravské zvyky se sportovním duchem a chutí něco dělat pro obec i pro druhé. Místní razí heslo: „Telnice, místo, kde se dobře žije.“ Už jedenáct let jej pomáhá naplňovat pan starosta František Kroutil a daří se mu to.

František Kroutil, starosta Telnice (KDU-ČSL)

Pane starosto, na co jste nejvíce pyšný, co Vám dělá radost? 

Víte, mě ani tak nedělají radost hmotné věci, ale ohromně mě těší, když funguje komunikace mezi lidmi. To bylo mé hlavní téma, když jsem nastupoval. Že budeme s lidmi více mluvit, informovat je, ptát se jich na jejich názor. Když jsem tehdy, bohužel od spekulanta, kupoval doménu obce, stálo to dvacet tisíc a všichni se mi divili – tolik peněz, je to vůbec potřeba? Dnes je to samozřejmost. Obce se otevřely lidem a Telnice šla příkladem. A najednou to šlo. Když si lidé k sobě najdou cestu, pak jde i všechno ostatní – kultura, sport, dobrovolné brigády, velké i malé projekty. Samozřejmě nikdy se nezavděčíte všem, ale to už tak prostě je.

Za ta tři volební období jsme posunuli vesnici kupředu. Ať už jde o elektronickou modernizaci, o zefektivnění práce nebo o rozšíření nabídky služeb pro veřejnost. Postavili jsme také novou budovu školky, rozšířili základní školu, zprovoznili přetlakovou, tzv. nafukovací, obecní sportovní halu. Obnovili jsme činnost hasičů, pořídili jim dvě zásahová vozidla, vybavení a nakonec také hasičku. Vybudovali jsme nové parkoviště na dopravním uzlu v Nádražní čtvrti a nedaleko vysadili nový odpočinkový park. Je toho opravdu spousta.

Ale největší radost mi přesto udělá lidská sounáležitost. Když se objevil Covid, snažili jsme se hodně si pomáhat. O naší obci vyšel dokonce článek v jednom celorepublikovém časopise a na jeho základě se ozvala paní, že ji to dojalo, že chce také pomoci, a že nám pro naše seniory pošle vitamíny. Já tomu napřed ani nevěřil, ale ona opravdu poslala vitamínové doplňky, které vyrábí jejich firma, v hodnotě sto tisíc korun. Tak toto je radost.

Čerstvě opravená hasičská zbrojnice

A co vás ještě čeká?

V současné době se soustředíme na projekt zděné sportovní haly. Telnice je známá svou sportovní tradicí. V naší obci je velké množství aktivních sportovců, funguje Sokol, Orel, máme například vynikající házenkáře, kteří vychovávají výborný dorost. Sport je u nás velké téma, proto doufáme, že tento projekt dotáhneme do konce, a že se tak nakonec splní velký sen mnoha generací. Musíme o to však usilovat společně, proto chceme o sportovní hale, která bude stát desítky milionů korun, hlasovat v místním referendu. Lidé musejí mít přesné informace o ceně, způsobu financování, harmonogramu stavby, plánech jejího využití a podle toho se rozhodnout.

Co říkáte na spojení stran do koalice SPOLU?

Myšlenka spojení je rozhodně dobrá. Přiznám se, že jsem původně více fandil spojení KDU-ČSL a STAN. Když to ale dopadlo, jak to dopadlo, je toto moudré řešení. Spojit se, je nutnost. Petr Fiala je pro mne osobnost, kterou jsem ochoten podporovat.

A co dál, pokud SPOLU uspěje?

Já jsem neskutečně otrávený z populismu. To, že někdo nabízí lidem něco, co je mimo jeho možnosti, nebo že se vůbec uvažuje o něčem, co neexistuje a nemůže existovat, to mě strašně štve. Já bych se rád vrátil k tradičním hodnotám. Pro mě byla a je největším tématem rodina, tu chci chránit. Chci pro sebe i svoje děti uchovat svět, který mi dává smysl, na který jsem zvyklý. A právě na těchto hodnotových zásadách je koalice SPOLU spojená, a to je dobře.