Texty

SPOLU se starosty – Těšany

I těm, co obcí Těšany třeba jen projíždějí, je už na první pohled jasné, že tady to šlape jako hodinky. Doporučujeme, abyste se tu stejně jako my zastavili a obec si prošli, rozhodně to stojí za to. Už na první pohled vás upoutá třeba nová hasičská zbrojnice, moderní stavba kombinující tradiční tvarosloví s velmi netradičními materiály. Tradice a odvaha, to podle nás vystihuje jak obec Těšany, tak jejich starostu Miroslava Zborovského.

Miroslav Zborovský, starosta obce Těšany, č. 7 na kandidátce SPOLU za KDU-ČSL

Pane starosto, stojíte v čele obce již sedm let, na co jste za tu dobu nejvíce pyšný? Co se povedlo? 

Mám radost třeba právě ze zmíněné hasičské zbrojnice, nejen že je nová a dobře slouží, ale je to určitý symbol. Přál jsem si ukázat, že tradice mohou jít ruku v ruce s moderní dobou, že můžeme být odvážní a progresivní. Trošku jsem se bál reakcí lidí, zda jim nebude připadat, že jsme se bláznili, ale naopak. Po počátečním lehkém šoku, se lidem stavba líbí, a když jsme získali ocenění v podobě třetího místa v prestižní soutěži Stavba Jihomoravského kraje, bylo to zadostiučinění. Ukazujeme cestu i ostatním obcím, a to je dobře.

Moderní hasičská zbrojnice

Těší mě i nové fotbalové kabiny, které neslouží jen sportovcům, ale i jako zázemí pro nejrůznější kulturní akce, je tam pódium, taneční parket. Lidé si moc pochvalují i dětská hřiště, venkovní a vnitřní sportoviště, které jsme nově zpřístupnili na čip. Je to velmi výhodné jak pro správce, tak pro ty, kteří si chtějí prostory pronajmout.

Mým velkým tématem je ekologické i ekonomické, takzvané smart řešení obecního odpadu. O postupy, které jsme v obci zavedli, mají zájem i ostatní, jezdím náš systém představovat i do zahraničí. Skutečně největší radost mi ale dělá fakt, že se tu rozvíjí kulturní i sportovní aktivity, že jsou místní lidé aktivní. Spolky si po nějaké naší počáteční pomoci sami žádají o dotace, určují si své priority a díky tomu to tu skutečně žije. S tím přišla do obce i dobrá nálada a soudržnost. A to je nakonec to nejdůležitější.

Turisté v Těšanech najdou např. muzeum spojené s barokní kovárnou.

A jaké výzvy před vámi ještě stojí? 

Zrekonstruovali jsme místní školu a nyní se pustíme do nového sportoviště za školou. Dále je v plánu rozšíření a rekonstrukce místních hřbitovů. Ono se to může zdát jako takové zvláštní téma, ale Těšany mají velmi slavné rodáky. Kdo by neznal Mrštíkovu Maryšu nebo Francka? Oba jsou tu pochovaní a my chceme vybudovat důstojné a reprezentativní místo jejich posledního odpočinku. Plánujeme zajímavé architektonické řešení, novou cestu, ukazatele, budeme podobně jako u hasičské zbrojnice odvážní a moderní. Myslíme přitom i na turisty, kterým má naše obec co nabídnout.

Jak hodnotíte spojení stran do koalice SPOLU?

Myšlenka spojit roztříštěnou opozici byla a je správná. Pokud chceme čelit prázdnému marketingu a nabídnout kvalitní a věcnou politiku založenou na skutečných hodnotách, pak nám nic jiného ani nezbývá. Bylo to správné řešení a správné vyhodnocení situace.

Pokud SPOLU uspěje, co očekáváte od „velké politiky“?

Přišel jsem do politiky ze soukromého sektoru. Od mých patnácti let jsem byl zapojen do chodu rodinné firmy. Co se řeklo, to se udělalo. Hledala se optimální řešení, jednoduché srozumitelné kroky vedoucí k požadovanému cíli. A pak najednou člověk zjistí, jaká neuvěřitelná míra zbytečné byrokracie panuje ve státní správě. Co všechno nejde, jak je to komplikované. To byl pro mě obrovský šok. To se prostě musí změnit. Potřebujeme skutečně funkční stát, funkční státní správu. A pokud ji budeme mít, pak ušetříme obrovské výdaje, které budeme moci nasměrovat smysluplnějším směrem.