Texty

Úředníků ubude

Vláda Petra Fialy se ve svém programovém prohlášení zavázala, že výrazně sníží počty státních úředníků, digitalizuje veřejnou správu a zruší zbytečné agendy. Zatímco první dva kroky již dva roky úspěšně uvádí do života, velká redukce zbytečných a byrokratických agendse chystá na letošní rok. Rok 2024 se tak stane rokem velkého úklidu.

Vládní koalice plní svůj předvolební slib, že bude šetřit na provozu státu.Proto již v loňském roce přistoupila k rekordnímu snížení počtu úředníků na ministerstvech a jimi podřízených úřadech.

Od 1. ledna 2024 tak ve srovnání s 31. prosincem ubylo ve státní správě 2 636 systemizovaných míst. Toto číslo se na první pohled může zdát jako malé.Tvoří ale 3,5 procenta z celkového počtu služebních a zaměstnaneckých míst.Jedná se zároveň  největší snížení počtu úředníků minimálně od roku 2015.Tímto krokem ušetří  státní pokladna na platech meziročně téměř 290 milionů korun.

Ještě před 3 lety za vlády hnutí ANO stát zaměstnával o 5 300 úředníků více, současná vláda oproti tomu za dva roky snížila počty státních úředníků už o 4,5 procenta.

Dál navíc pracuje na revizi agend ana dalším rozšiřování digitalizace tak, aby byl stát co nejefektivnější. Jednou z vládních priorit tohoto roku je revize a redukce agend státní správy, které si stát sám určil za povinnost vykonávat. Hlavní nástroj redukce by měl spočívat v digitalizaci. Na úřadu vlády byla vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců  ministerstva vnitra, ministerstva financí, Národní ekonomické rady vlády a Úřadu vlády ČR.

Zamýšlená finální opatření by se měla promítnout ve zvýšení míry digitalizace agend a s tím související snížení počtu úředníků.

Cílem je zmapovat agendy nejen na ministerstvech, ale i v organizačních složkách státu. Stát se totiž v posledních letech ocitl v takřka schizofrenní situaci. “Stát totiž ví vše a vlastně skoro nic.” Neumí pracovat se získanými daty, neumí z nich vypíchnout to důležité, data sdílet mezi jednotlivými složkami.  To je třeba změnit.

 


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #