Texty

#5 Pravej Podcast: DOPRAVA! 🚗 Host: Martin Kupka

Superspeciál s ministrem dopravy Martinem Kupkou! Témata? Strategické investice, Euro 7 nebo omluvenka z družiny. 

Jirka: Zákon o silničním provozu. Pokud se nepletu tvůj první velký zářez, co se týče velkýho zákona. Mimo jiné obsahuje taky zkušební řidičák od 17 let. Tvůj syn David už to nestihne, je mu už devatenáct, ale Adrianka (dcera) by mohla.

Martin Kupka: Ne, prosím, neplést. Tam jsou vlastně dvě věci. Řidičák na zkoušku platí, ať už člověk udělá řidičák kdykoli, tak první dva roky své řidičské praxe jsou na něj přísnější podmínky. Když spáchá některý z těch nejzávažnějších přestupků, tak nepřijde okamžitě o řidičák, ale do tří měsíců se musí podrobit znovu speciálnímu tréninku v autoškole – školení začínajícího řidiče, které je navíc zaměřené i na ta nejčastější rizika v silničním provozu a pak musí absolvovat také přednášku dopravní psychologickou i proto, aby změnil pohled na to, jak je rozumné a správné se na silnici chovat. To je řidičák na zkoušku.

Jáchym: I když to někdo složí i třeba ve třiceti, tak stejně to bude platit vždycky?

Martin Kupka: Totéž, ano a pak je tam druhá novinka a to je možnost řídit auto od sedmnácti let pod dohledem mentora. A vycházíme jednak z dobré praxe v mnoha státech, to je to jistá výhoda. Navíc spousta mladých lidí se logicky těší. Já si to taky pamatuju, jak jsem se těšil na to, kdy už budu moct sednout do toho auta a řídit ho.

Jirka: Všichni kromě Michal, který udělal řidičák letos.

Michal: Já jsem ze zdravotních důvodů nemohl.

Jáchym: Mě učila mě učila babička na poli mezi Přezleticema a Vinoří.

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
Havránek Jiří

Jiří Havránek

Poslanec PSP ČR
Vrecion Jáchym

Jáchym Vrecion

Marketér
štítky: #