Texty

Ekonomika rostla nad očekávání, nepříznivým vlivům navzdory

Česká ekonomika zažívá nejlepší čtvrtletní růst za poslední tři roky. Hrubý domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,4 % meziročně a o 0,7 % mezičtvrtletně, což překonává očekávání nejen domácích institucí, ale i mezinárodních analytiků. Hnacím motorem je především spotřeba domácností, která reflektuje rostoucí reálné příjmy. Navzdory přetrvávajícím rizikům v mezinárodním obchodě a napjaté situaci na trhu práce tak Česká republika vstupuje do roku 2025 s nadějí na nadprůměrný hospodářský výsledek.

V prvním čtvrtletí letošního roku rostla ekonomika (respektive hrubý domácí produkt) meziročně tempem 2,4 procenta. To je o dvě desetiny procentního bodu více, než odhadovali statistici na konci minulého měsíce. Mezičtvrtletní růst ekonomiky pak činil sedm desetin procenta. Takový meziroční růst je zcela bez nadsázky výbornou zprávou, neboť je aktuálně o čtyři desetiny procentního bodu vyšší, než očekávalo Ministerstvo financí, a dokonce o osm desetin vyšší, než předpokládala poradenská skupina Deloitte. Jedná se tak o nejrychlejší růst za téměř tři roky. Mezičtvrtletně jsme na tom výrazně lépe než Německo, Rakousko i Slovensko. Průměrný čtvrtletní růst v EU činil 0,6 procenta, takže i v tomto ohledu je na tom česká ekonomika lépe.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) je tažen zejména spotřebou domácností, která rostla tempem 2,7 procenta. Českým spotřebitelům se vrátil vytříbený apetit a nebojí se znovu utrácet. Tomu jistě napomáhá i růst reálných příjmů domácností (očištěných o vliv inflace), který v prvním čtvrtletí dosáhl 2,8 procenta. Z nominálních ukazatelů je zajímavý i průměrný měsíční příjem ze zaměstnání, který dosáhl výše 50 124 Korun. Tento ukazatel funguje trochu jinak než běžná průměrná mzda – zahrnuje mzdy a platy včetně benefitů v celé ekonomice, přepočtené na počet zaměstnanců na plný úvazek.

Naopak zpomalily investice firem a tvorba úspor domácností. Firmy omezily investiční aktivitu primárně kvůli nejistotě v zahraničním obchodu, kterou svými cly způsobil americký prezident Donald Trump. V podstatě celé první čtvrtletí letošního roku panovala nejistota ohledně podoby cel – zda budou tak vysoká, jak Trump oznámil, či zda se podaří uzavřít dohodu. Dnes už víme, že některá cla skutečně vstoupí v platnost, zatímco jiná se podařilo odvrátit. Firmám to alespoň do jisté míry umožní bezpečněji plánovat své podnikání. To bylo v průběhu března a dubna velmi obtížné. Lze očekávat, že pokud Spojené státy nepřijdou s nějakým zásadním zvratem, dojde k dohodě mezi USA a Evropskou unií a v oblasti mezinárodního obchodu zavládne klid. To by následně vedlo k obnovení investiční aktivity firem. Tuto oblast také významně ovlivní další vývoj úrokových sazeb České národní banky i Evropské centrální banky.

Úspory domácností klesají logicky kvůli vyšší spotřebě. Vzhledem k poklesu úrokových sazeb České národní banky dochází i k poklesu úročení různých forem spořicích účtů, což je dalším faktorem, proč již domácnosti nejsou tolik motivovány spořit. Stále však platí, že celková míra úspor českých domácností je z historického hlediska velmi vysoká. To znamená, že stále existuje značný prostor pro růst domácích investic a spotřeby.

Odborníci se shodují, že při současném tempu růstu jsou predikce celoročního růstu na úrovni dvou procent velmi reálné. To je skvělá zpráva. Pokud by se navíc podařilo udržet aktuální tempo, je zcela reálné dosažení ročního růstu HDP ve výši 3 %. Hlavním rizikem nadále zůstává situace v mezinárodním obchodu. Export sice rostl, ale je možné, že šlo pouze o předzásobení firem pro případ zvýšení cel. Naštěstí to nevypadá, že by aktuální čtvrtletí výrazně ohrozila bezpečnostní situace na Blízkém východě – Írán a Izrael uzavřely příměří. Cena za barel ropy (Brent i WTI) dále klesá, což exportním firmám výrazně snižuje náklady na dopravu. Poslední domácí brzdou zůstává situace na trhu práce – zaměstnanců je stále extrémní nedostatek. Nicméně v platnosti už je tzv. flexinovela zákoníku práce, takže uvidíme, jaký dopad na zpružnění trhu práce přinese v následujícím čtvrtletí.

Pokud budou čeští spotřebitelé nadále pokračovat v návratu do obchodů a ve zvyšování spotřeby, a pokud se firmy nebudou muset potýkat s obchodními bariérami, má Česká republika skutečně výbornou příležitost zažít objektivně dobrý hospodářský rok.


štítky: #