Husákovy děti stárnou. Potřebujeme změnu, potřebujeme reformu
27. února 2023, Michal Chládek
Odpovědná pravicová vláda dělá to, co se udělat musí – nepopulární rozhodnutí. Že změna je nutná a stav neudržitelný věděli všichni už před lety a vědí to i teď. Věděly to i předchozí vlády, ať už promlouvaly ústy Sobotky, Maláčové, Babiše či Schillerové. K tomu učinit zásadní kroky jim chyběla odvaha. Jistě by bylo jednodušší provádět reformy v době, kdy nás netrápí krize a za humny nezuří opravdová válka. Nežijeme ale v ideálním světě a odpovědnou vládu máme po téměř deseti promarněných letech.
Dva hlavní důvody, proč je současný důchodový systém neudržitelný, jsou demografický vývoj a srovnání růstu průměrné mzdy s průměrným důchodem.
Penzijní systém čelí výraznému demografickému tlaku už teď, a proto sklouzává do deficitů. Vývoj průměrného věku obyvatel navíc mluví jasně. Pokud se neuskuteční žádná změna, důchodový systém zkolabuje. Proč? K pochopení je nutná krátká historická vsuvka. V sedmdesátých letech byla v důsledku sociálních reforem tehdejšího generálního tajemníka Gustava Husáka vysoká porodnost. Zrodila se generace, kterou dnes nazýváme Husákovy děti. Reformy ale zvýšily počet narozených dětí pouze krátkodobě a porodnost poté setrvale klesala až do roku 2002. Blížíme se tedy k situaci, kdy tyto „Husákovy děti“ – ty početné ročníky, díky kterým důchodový systém ještě nezkolaboval – půjdou samy do důchodu.
Podívejme se na srovnání růstu průměrné mzdy s průměrným důchodem. K tomu nám poslouží následující graf:Ten však představuje pouze srovnání hrubé mzdy s čistým důchodem. V České republice se důchod nedaní. Vzniká tak mylný dojem, že jsou průměrné důchody „pouze“ na polovině průměrné mzdy. Ve skutečnosti je to ale ještě více. Průměrná čistá mzda z konce roku 2022 je 32 058 Kč a průměrný čistý důchod z ledna 2023 je 19 438 Kč. To znamená, že současný průměrný důchod představuje 60,6 % čisté průměrné mzdy.
Průměrná mzda oproti důchodům neroste tak rychle, proto do státního rozpočtu nepřibývají vyšší měrou ani odvody ze sociálního pojištění. Vzniká tak další deficit. A proč tolik narůstají důchody? Jejich výpočet je totiž navázán na inflaci, nikoliv na růst mezd. Nejeden důchodce se proto diví, proč mu čtyřikrát ročně vláda valorizuje důchod.
Demografie a srovnání růstu průměrné mzdy s průměrným důchodem jsou tedy dva hlavní důvody, proč je současný stav neudržitelný. O důchodové reformě mluvila už Babišova vláda, současná opozice, proto jsou její dnešní výroky absurdní. Navíc straší důchodovou reformou současné důchodce, kterých se případné zvýšení věku pro odchod do důchodu vůbec nedotkne. Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová moc dobře věděla, že je třeba provést změny a zvýšit věk odchodu do důchodu. Její kritika je tedy nyní spíše úsměvná.
Doufám, že tato reforma projde. A doufám, že až se tak stane, nenapadne zase nějakou „osvícenou hlavu“ tyto nezbytné reformní kroky zrušit. To se totiž stalo v roce 2013 s Nečasovou reformou, která možná nebyla ideální, ale dalo by se na ní dále stavět. O představách nynější opozice se totéž říct nedá.