Alenka a Národní Obrana: Když rozhodujete zásadní otázky podle volebních průzkumů
9. ledna 2024, Michal Chládek
Včera se Alena Schillerová a její parta zase ukázaly v pravém světle. V průzkumech veřejného mínění totiž v posledních týdnech setrvale klesá podpora Ukrajině. Jaký je z toho pro paní poslankyni závěr? Investice do obrany v České republice jsou prý zbytečné. Bývalá ministryně financí tak opět ukázala, že hnutí ANO a jeho poslanci mohou být ohrožením pro naši národní bezpečnost.
Osobně jsem v posledních měsících unavený z neustálého obviňování, že vláda Petra Fialy všechno shazuje na vládu bývalou. Ta diskuze je poněkud vyčerpávající. Snažím se tedy věci komentovat spíše pozitivně a věnovat se současnosti, reformám a práci, která Českou republiku posouvá správným směrem.
To, co se odehrálo včera ale zaskočilo asi všechny. Ministryně financí říká, že není potřeba připravovat Česko na potenciální ozbrojené konflikty. V podstatě v rozhovoru říká, že není potřeba se připravovat na válku, protože chceme mír. Je to podobné, jako kdybychom nechtěli investovat do zdravotnictví, protože chceme být zdraví. Kdyby nastal ozbrojený konflikt s Ruskem, tak bychom se mohli jít vzdát a tím si zajistit mír.
To vše ve chvíli, kdy za humny zuří válka. A většinová společnost může být konfliktem „unavená“. V tu chvíli se objevují bezhodnotoví politici vezoucí se na vlnách veřejného mínění. Pokud v průzkumu veřejného mínění vyjde, že si většina společnosti (aktuálně) myslí, že je potřeba pěstovat na 90 % půdy pšenici, tak budeme pěstovat pšenici. Co na tom, že bychom třeba mohli potřebovali i jiné plodiny nebo, že to ekonomicky nedává smysl? Lidi si to myslí.
A to ještě musím říct, že ovlivnění průzkumy veřejného mínění je vlastně poměrně lichotivá domněnka. Další dvě možnosti by totiž byly, že je paní poslankyně nesvéprávná nebo že nahrává Rusku.
Komentáře tohoto typu jednoduše narušují bezpečnost a integritu naší země. Ale upřímně se nedivím, že se k nim paní poslankyně uchyluje. Zahraniční politika ANO nikdy nezajímala. Na MZV se bohužel s jejich osmi lety ignorace dění ve světě potýkáme dodnes. Projevuje se to hlavně dlouhodobým vnitřním dluhem v zahraniční službě.
Závěrem zmíním, že pokud chce ANO investovat do dopravní infrastruktury, mohlo to dělat osm předešlých let. Ale ne. S rekordy musela zase přijít tato vláda. Pod vedením Petra Fialy a ministra Martina Kupky. 150 miliard do dopravy je rekordní částka, to stejné počty postavených a rozestavěných dálnic. Navíc se rozjíždějí PPP projekty a soukromé investice.