Texty

Antické hrdinství versus putinismus

V desítkách ruských měst se v neděli 4. června při příležitosti jeho 47. narozenin konala na podporu vězněného lídra opozice shromáždění. Alexej Navalnyj, odpykávající si jedenáct a půl roku dlouhý trest, má po pokusu otrávit ho novičokem podlomené zdraví a ve středověkých podmínkách ruského vězení se jeho stav zhoršuje. Není jediným opozičním politikem, který po zásahu ruských tajných služeb tuto nervově paralyzující látku pocítil na vlastní kůži.

Kromě Navalného, jehož příhodu ze srpna 2020 máme ještě v živé paměti – během vnitrostátního letu upadl do bezvědomí a s příznaky silné intoxikace neznámou látkou byl po nouzovém přistání hospitalizován – zažili náhlé selhání organismu se stejnými symptomy také Vladimir Kara-Murza a Dmitrij Bykov. Všichni tři byli roku 2012 zvoleni elektronickým hlasováním občanů do pětačtyřicetičlenné Koordinační rady opozice. Ta se snažila vypracovat postup dalšího rozvoje Ruské federace, odklánějící se stále více od demokratických principů vládnutí.

Koordinační rada opozice pracovala pouze jeden rok (2012–2013). Osudy jejích členů jsou varovné. Boris Němcov byl zavražděn a tři výše již zmínění významní členové rady, Alexej Navalnyj, Vladimir Kara-Murza, Dmitrij Bykov, mají dobrý důvod se domnívat, že měli být otráveni. Rádio Svoboda uvádí, že novináři z investigativní skupiny Bellingcat, nezávislého portálu The Insider a BBC bylo zjištěno, že pracovníci ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), kteří sledovali Borise Němcova, zastřeleného v noci 27. února 2015, sledovali také všechny tři jmenované vůdčí osobnosti někdejší Koordinační rady opozice.

Vladimir Kara-Murza, poradce a blízký přítel Borise Němcova, odsouzený ve vykonstruovaném procesu v dubnu tohoto roku k 25 letům ztráty svobody, zažil pokus otrávit ho hned dvakrát. Poprvé to bylo v květnu roku 2015, tři měsíce po Němcovově vraždě. Vše se přihodilo náhle během setkání s kolegy. Lékaři u něj diagnostikovali akutní selhání ledvin v důsledku intoxikace. Politik byl dlouhou dobu v umělém spánku a na přístrojích. Podruhé byl Kara-Murza hospitalizován v kritickém stavu se stejnými symptomy otravy a na téže moskevské Judinově klinice počátkem února 2017.

O dva roky později, v dubnu 2019 se ruské tajné služby pokusily podle všech indicií během vnitrostátního letu do Ufy otrávit také spisovatele Dmitrije Bykova. S příznaky prudké otravy byl po přistání hospitalizován. Když procitl z kómatu, opozičník prohlásil, že sice mohlo jít o pokus ho odstranit, ale na této verzi netrval. „Nemyslím si o svých odpůrcích nic špatného,“ komentoval situaci. Když se ovšem o rok později ruské tajné služby pokusily stejným způsobem zlikvidovat opozičníka Alexeje Navalného, Bykov názor změnil. Poté, co dostal koncem roku 2021 pozvání hostovat na jedné ze severoamerických univerzit, přijal ho a o pár měsíců později se jako spisovatel stal součástí ruského exilu. O svých blízkých politických souputnících z Koordinační rady ruské opozice Navalném a Kara-Murzovi hovořil Bykov ve vysílání Rádia Svoboda během doby, kdy s oběma probíhaly soudní procesy. Jejich rozhodnutí neopustit Rusko, v případě Navalného návrat do vlasti s vidinou jistého zatčení a veznění, vnímá jako hrdinský čin. Právě takové osobnosti, lidé odvážní a nesmlouvaví, schopní „činu antických rozměrů“, míní někdejší člen Rady ruské opozice, by jednou měly stanout v čele budoucího Ruska.


Ryčlová Ivana

Ivana Ryčlová

analytička
štítky: #