Texty

Blíží se vítězství nad inflací?

Co trápí velkou část občanů České republiky? Je to pochopitelně inflace, která nám všem snižuje hodnotu peněz. První příznaky jejího růstu  jsme mohli zaregistrovat už v roce 2021. Jejími tehdejším původci byly tlaky ze zahraničí v kombinaci s vládou Andreje Babiše. Naopak těmi, kdo jí má nyní zastavit se stala ČNB a vláda Petra Fialy. Po dlouhém roce boje se již dostavily první výsledky. Inflace klesla ze 17,5 % na 8,5 %. Tato čísla snad signalizují naději na brzké vítězství.

Meziroční vs. meziměsíční inflace

K pochopení inflačního tématu je třeba znát rozdíl mezi inflací roční a měsíční. Meziroční inflace nám vyjadřuje změnu ve spotřebitelském košíku v ročním horizontu. To znamená, že když je meziroční inflace v srpnu 8,5 %, tak v srpnu 2023 byly ceny zboží a služeb o 8,5 % vyšší než ve stejném měsíci roku 2022. Naopak meziměsíční inflace udává, o kolik se změnily ceny v porovnání s předchozím měsícem téhož roku. Tyto pojmy jsou důležité, člověk pak nenaletí katastrofickým článkům, že snižování inflace zpomaluje. Změny v meziměsíční inflaci bývají zpravidla nižší. Navíc inflace klesá podle očekávání České národní banky, tudíž není třeba panikařit. Dle ČNB  se  v září začneme pohybovat na hranici 7 %. Díky tomu můžeme začít vidět ono pověstné světlo na konci tunelu.

Studentské postřehy

Nastupující generace píše pro Pravý břeh! Přečtěte si komentáře úspěšných autorů naší esejistické soutěže!

Na inflaci někteří i vydělávají

Například Agrofert i přes krizi vydělal minulý rok 13 miliard korun, tudíž své zisky zdvojnásobil. Holding vydělal na neúměrném zvyšování cen, ale i na dotacích. Ty národní budou výrazně sníženy, ale co neúměrně vysoké ceny? Andrej Babiš drahé potraviny vyčítá vládě Petra Fialy, přitom právě  jeho Agrofert by v této otázce mohl výrazně pomoct, kdyby své ceny snížil. Ovšem tím by se mu krátily zisky, a to je  pro pana Babiše nepřijatelné.

Holding navíc začal hájit nový obránce – Karel Havlíček, který nazval Petra Fialu „kovaným komunistou“. Celkem vtipné od člověka, který pracuje pro bývalého agenta StB. To, že byl Fiala označen za “komunistu” je nejen úsměvné, ale především naprosto absurdní. Nikoliv v komunismu, ale v kapitalismu se ceny tvoří tak, že odpovídají realitě a spotřebitelé mají právo znát, jakým způsobem jednotlivé firmy dosahují svého zisku a případně pak  tlačit na to, aby byl tento zisk adekvátní a ne na úkor spotřebitele.

Vláda Petra Fialy nechtěla a nechce socialisticky zasahovat do ekonomiky tím, že by ceny potravin zastropovala (což jí pan Havlíček i Babiš svého času vřele doporučovali),  naopak  snaží se jít tržní cestou, tedy tlačit na firmy, aby své zákazníky nebrali jako rukojmí a nevydělávali na nich neúměrně situaci. Nicméně pouhý tlak nestačí a je třeba, aby i lidé dali najevo svůj nesouhlas s cenami od firem typu Agrofert, třeba tím, že nebudou kupovat jejich předražené produkty.