Texty

Červnová inflace: ceny jsou stále v normě

Meziroční inflace v červnu dosáhla 2,9 %, a přestože jde o mírné zrychlení oproti květnu, stále se drží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB). Růst cen táhly zejména potraviny, služby a bydlení, tedy sektory, kde hrají roli globální faktory i domácí poptávka. Naopak pozitivní vlivy přicházejí z levnějších pohonných hmot, dopravy a stabilizace průmyslových cen. Jaký bude další vývoj inflace a co od něj očekávat?

Podle českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla červnová meziroční míra inflace 2,9 procenta. To je sice o půl procentního bodu více než v květnu, přesto není důvod k žádnému panikaření. Inflace je totiž stále v tolerančním pásmu České národní banky, které je plus mínus jeden procentní bod od inflačního cíle dvou procent. Meziměsíční inflace, tj. nárůst cen mezi květnem a červnem pak činila 0,3 procenta.

Příčiny zrychlení meziročního růstu cen

V první řadě hrála roli nízká srovnávací základna z loňského června, kdy meziměsíčně ceny dokonce klesaly. Negativní vliv má pak i růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Nejvíce rostly ceny kávy, a to cca o 23 procent. Příčinu je nutné hledat na komoditních trzích. Od června 2024 do května 2025 zdražila komoditní káva skoro o sedmdesát procent. Pár týdnů pak trvalo, než výrobci promítly tyto ceny do cen kávových výrobků. Na vině je špatná úroda v zemích, kde se káva pěstuje, zejména v Brazílii. Vláda na komoditní ceny nemá žádný vliv a různé cenové stropy v tomto případě poškozují trh a spotřebitele ještě víc než vysoká cena. Naštěstí v červnu již začala cena kávy výrazně klesat a aktuálně zdražila oproti loňsku pouze o cca třicet procent.

Komoditní cena kávy v dolarech (USD), kurzy.cz

Dále také rostly ceny nájemního i vlastnického bydlení (cca šest procent), které jsou taženy vzhůru znovu rozjetým realitním trhem. Již několik měsíců postupně dochází ke zlevňování hypoték vlivem poklesu sazeb České národní banky. To vede k růstu poptávky po nemovitostech. Nabídka ale nestačí a tím pádem rostou ceny. Ceny nemovitostí se promítnou do cen nájmů i vlastnického bydlení. Není také překvapením, že vlivem začátku rekreační sezóny a větší chuti spotřebitelů utrácet, rostly vlivem zvýšené poptávky ceny rekreace a zájezdů. Celkově rostla meziročně cena zboží tempem devět desetin procenta, služby pak výrazně rychleji, a to cca o pět procent. Vyšší růst cen služeb lze přisoudit i růstu mezd.

Co růst cen naopak brzdí?

V oddíle potraviny naopak nejvíce poklesly ceny cukru, cca o 26 procent. Dále výrazně zlevnily brambory (cca 18 procent) a mírně také zelenina. Vývoj cen  nafty a benzínu dělá radost zejména motoristům, ale také všem podnikatelům v dopravě. Vlivem pokračujícího poklesu cen ropy zlevnil provoz aut o dvanáct procent. Jejich ceny víceméně stagnují.

Cena ropy Brent za barel v dolarech (USD), kurzy.cz

Vývoj cen v budoucnu

Česká národní banka předpokládá, že i letos se celková průměrná roční míra inflace bude držet v tolerančním pásmu a očekává inflaci ve výši dvou a půl procenta. To je ve srovnání s předchozími lety dobrý výsledek, který je navíc negativně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňska. V roce 2026 by pak inflace měla klesnout na 2,2 procenta. Dobrým náznakem do budoucna jsou také indexy cen výrobců. Záporný index vykazují například ceny průmyslových výrobců, což znamená, že můžeme očekávat snížení cen výrobků z tohoto odvětví. Naopak nejvyšší index vykazují zemědělští výrobci. To zejména kvůli zvýšeným cenám některých vstupů, špatné úrodě a růstu mzdových nákladů. Růst cen u zemědělců vysvětluje růst cen některých potravin, zejména v domácí produkci, jako jsou vejce či oleje. Meziměsíčně však tento index postupně klesá, dá se proto očekávat pozvolné zpomalení růstu cen i u potravin. Ten však nepřijde tak rychle jako v případě průmyslu. Nejedná se o faktory, za které by byla odpovědná vláda. Naopak je vhodné se zamyslet, který z opozičních politiků přímo či nepřímo kontroluje značnou část zemědělského trhu v Česku.

 

Důležitý bude také vývoj kurzu Koruny. ČNB sice očekává mírné oslabení kurzu, ze kterého by profitovali domácí vývozci, to by však mělo negativní dopad na spotřebitelské ceny kvůli zdražení dovozu. Osobně se však domnívám, že koruna bude spíše posilovat, a to vlivem rozdílu úrokových sazeb mezi Českem a eurozónou. Lze očekávat, že v současné situaci ČNB zpomalí pokles úrokových sazeb. To způsobí příliv zahraničního kapitálu (investic v jiných měnách, než je Koruna) a díky tomu vzroste poptávka po Koruně a ta tím pádem posílí. Takový vývoj by naopak zlevnil dovoz a měl snižující efekt na inflaci.


štítky: #