Česko investuje do budoucnosti
19. listopadu 2024, Jan Hroudný
Investice do infrastruktury, energetiky, vědy a digitalizace jsou zásadní pro dlouhodobý ekonomický a společenský rozvoj. Každá vložená koruna do těchto oblastí nejen že podporuje okamžitý růst a zaměstnanost, ale přináší i trvalé výhody pro budoucí generace.
Kvalitní silnice, moderní železnice a stabilní energetická síť jsou klíčové pro mobilitu, bezpečnost a nezávislost země. Vláda se proto zavázala zahájit výstavbu 260 kilometrů nových dálnic a do provozu chce uvést 210 kilometrů dalších. To výrazně zlepší propojení jednotlivých regionů, usnadní dopravu a zlepší bezpečnost na silnicích. Modernizace železničních tratí také pokračuje dynamickým tempem – za toto volební období má být zmodernizováno 307 kilometrů tratí, což je dokonce více než se vláda zavázala ve svém prohlášení.
Vláda tyto projekty podpořila novelou zákona o liniových stavbách, což umožňuje efektivnější přípravu a výstavbu strategických staveb, jako jsou silnice, železnice, energetická a vodohospodářská infrastruktura. To se týká i dlouhodobě odkládaných projektů, jako je například přehrada Nové Heřminovy, jejichž realizace by měla významně přispět k zajištění vodních zdrojů a stabilizaci infrastruktury.
Další klíčovou oblastí investic je energetika. Česká republika úspěšně prosadila jadernou energii jako udržitelný zdroj v rámci Evropské unie, což umožní výstavbu nových jaderných bloků. To nám zajistí energetická bezpečnost a soběstačnost. Zároveň byla podpořena instalace fotovoltaických zařízení na více než sto tisících střechách, čímž se zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů energie.
Vláda dále přijala zákony umožňující sdílení energií a komunitní energetiku, což může občanům zajistit levnější a dostupnější elektřinu. Tento přístup vláda podporuje také programem Nová zelená úsporám, který pomáhá financovat zateplování budov, výměnu kotlů, instalace fotovoltaických systémů a tepelných čerpadel. Tato opatření vedou k snižování energetické náročnosti budov, což má pozitivní dopad na životní prostředí a rozpočty domácností.
Vláda rovněž věnuje mimořádnou pozornost podpoře vědy a výzkumu, která je klíčovým impulsem pro ekonomický růst. Rozpočet pro vědu a výzkum na rok 2025 byl navýšen na rekordních 43,3 miliardy Korun. Tuto oblast má na starosti speciálně určený člen vlády, což potvrzuje její význam. Došlo ke spuštění reformy transferu znalostí, projektu zaměřeného na zrychlení přesunu vědeckých poznatků do praxe jednotlivých firem.
Podpora start-upů a propojení výzkumu s průmyslem tak vytváří podmínky pro růst inovativních technologií a nových pracovních příležitostí. Dále byla posílena síť vědeckých diplomatů a vláda podporuje i popularizaci výsledků vědy a výzkumu, což zlepšuje mezinárodní prestiž České republiky.
Digitalizace veřejné správy je dalším významným krokem, který občanům usnadňuje kontakt s úřady a zrychluje vyřizování jejich záležitostí. Vláda zavedla Portál občana, který nabízí občanům širokou škálu služeb online. Odstranila povinnost nosit u sebe průkazy totožnosti a dokumenty, pokud je možné ověřit je elektronicky (eDoklady). V rámci Portálu dopravy je nyní možné jednoduše přihlásit nebo odhlásit vozidlo, měnit řidičské průkazy a sledovat stav bodového konta.
Další inovací je klientský portál Jenda, který umožňuje online podání žádostí o různé sociální dávky, například rodičovský příspěvek nebo příspěvek na bydlení, či důchod. Vláda rovněž zavedla registr zastupování, který usnadňuje správu elektronických plných mocí bez nutnosti navštívit úřad nebo notáře. Digitalizace se promítla i do vzdělávání a zdravotnictví – byly zavedeny elektronické přihlášky na střední školy a digitální očkovací průkaz (EZKarta).
Tato opatření ukazují vládní závazek k dlouhodobému rozvoji infrastruktury, energetické soběstačnosti, vědeckých inovací a moderní digitalizaci veřejné správy, čímž vytváří stabilní základy pro budoucí růst a zlepšování kvality života v České republice.