Česko má zdravější finance
21. listopadu 2024, Šimon Vašek
Zdravé finance jsou základem každého ekonomicky rozumně hospodařícího subjektu. To platí jak pro rodiny, tak i pro stát. Koalice SPOLU si tento fakt velmi dobře uvědomuje, což dokazuje svou přítomností v programu pro sněmovní volby 2021. Právě v něm se koalice zavázala, že po období bezreformní rozhazovačnosti let 2020-2021 budou zdravé veřejné finance její prioritou. To dokazuje konkrétními kroky!
Vláda Petra Fialy začala snižovat schodky veřejných financí již v roce 2022, kdy byl schodek více než 316 miliard korun. Pokračovala v roce 2023 schodkem 288,5 miliardy korun, a pozitivní vývoj očekáváme i v letech 2024 (bez mimořádných kompenzací za povodně je výhled schodku státního rozpočtu mínus 252 miliard) a 2025 (241 miliard). Snižování schodků veřejných financí se projevilo také na zlepšení ratingu České republiky. Renomovaná agentura Moody’s vylepšila na konci roku 2023 výhled ratingu z negativního na stabilní, podobně tak učinila agentura Fitch u hlavního úvěrového ratingu v únoru roku 2024. To staví český stát do lepší pozice, zejména v oblasti investic. Během snižování schodku státního rozpočtu však vláda nazapomíná ani jednu velmi důležitou věc: investice.
Rekordní podíl národních investic v rozpočtu na rok 2025 jasně ukazuje prioritu vlády v posunu České republiky ke znalostní ekonomice. Na další rozvoj školství bylo alokováno 21,9 miliardy korun, z čehož 4 miliardy jsou určeny pro vysoké školy. Navýšeny budou také prostředky na vědu, výzkum a inovace, a to na úroveň 51,6 miliardy korun včetně financí z EU. Zvýšení finančních prostředků se týká také dopravní infrastruktury, kde státem vynaložené prostředky dosáhnou téměř 100 miliard korun, a obrany, na kterou Česká republika poprvé od vstupu do NATO vynaloží 2 % HDP.
Investice však nemusí mít pouze přímou finanční podobu. Takovým příkladem je snaha vlády o zásadní změny na trhu práce. Trh práce v České republice totiž v evropském srovnání příliš neobstojí; patří mezi nejméně flexibilní, což významně omezuje jeho další rozvoj. To se ale nyní mění. Vláda Petra Fialy v roce 2024 ukázala jasný směr pro další rozvoj a provedla důležité změny v oblasti dětských skupin, rekvalifikačních kurzů a pracovních povolení.
Ke zvratu stagnace došlo i u reálných mezd, které nepřetržitě rostou už od roku 2021. Například ve 2. čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 3,9 %. Lidé se tak, i díky zkrocené inflaci, která se v roce 2024 přiblížila 2% cíli ČNB, mají lépe.
Se složitostí českého daňového systému se denně setkává každý z nás. Nebo spíše setkával! Vláda Petra Fialy se totiž rozhodla daňový systém výrazně zjednodušit, a pozitivních změn je opravdu mnoho. Došlo ke snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě, ke zrušení školkovného, z něhož profitovaly zejména středně a vysoce příjmové rodiny, a ke zrušení neefektivní slevy na dani na studenta.
Česká veřejná správa efektivitou příliš neoplývá – to je obecně známý fakt. Jedním z důvodů je přebujelý aparát státních úředníků. Při nástupu Fialovy vlády v roce 2021 zaměstnával český stát 78 461 úředníků, což bylo druhé nejvyšší číslo od roku 2013. Vláda se však rozhodla tomuto neopodstatněnému nárůstu učinit přítrž. Již v roce 2022 výrazně snížila jejich počty a v tomto trendu hodlá pokračovat i nadále. Počet státních úředníků tak meziročně klesá přibližně o 1000.