Texty

Česko v čele s Petrem Fialou opět na vrcholu v jaderné energetice

Kontinuita v podpoře jaderné energie není v ODS nic nového. Jako nit se vine již od devadesátých let, přes výstavbu JE Temelín, jejíž dostavbu však překazil roku 2015 Andrej Babiš až po jaderný tendr na nové jaderné bloky v Dukovanech. 

Po návratu do vlády to ale občanští demokraté neměli vůbec jednoduché. Osm let vlády socialistů a populistů zcela zanedbalo českou energetiku, včetně té jaderné. Dokonce hrozilo, že kvůli neschopné evropské politice Andreje Babiše nebude jádro pokládáno za bezemisní zdroj, a Českou republiku tak čeká velká krize a likvidace energeticky náročného  průmyslu. 

Naštěstí voliči roku 2021 zatáhli za záchranou brzdu a v Evropě mohla na jaře roku 2022 začít jaderná renesance. K té kromě dobře zvládnutých vyjednávání na Radě EU přispěla i válka na Ukrajině.

Pomalu se nicméně začíná ukazovat, že kromě neoddiskutovatelných pozitiv má současná jaderná energetika i své nedostatky, především velké jaderné bloky, které trvá dlouho postavit a jsou také velice drahé.

Proto se vláda rozhodla prostřednictvím polostátní firmy ČEZ podporovat vývoj tzv. malých modulárních reaktorů, jak jen to bude možné. Vyčlenila pro ně třeba tzv. nuklearní park v prostoru elektrárny Temelín, ale také dojednala nákup podílu ve společnosti  Rolls-Royce SMR Limited, který modulární reaktory vyvíjí. Na tomto vývoji  se od letoška tedy bude podílet i Česká republika. 

Tento nový typ reaktoru, který by měl v Česku vyrůst již v příštích deseti letech, kombinuje spolehlivost, flexibilitu umístění a především mnohonásobně nižší pořizovací cenu, neboť navržená konstrukce bude umožňovat sériovou výrobu. Dá se tedy předpokládat, že se SMR reaktory stanou žádaným zbožím nejen v typicky jaderných zemích jako je Česko. Zároveň je to velká příležitost jak naplnit dílčí cíle Green dealu, a přitom nezničit náš energeticky náročný průmysl po odstavení uhelných elektráren. 

 


štítky: #