Texty

Dálnice a železnice potřebují desetkrát víc peněz. EU bez překrucování 12/2018

Analytik evropské legislativy a nově také kandidát ODS pro volby do Evropského parlamentu Ondřej Krutílek každý měsíc pročítá stovky unijních tiskovek, abyste to nemuseli dělat sami. Vše důležité pak skončí v jeho pravidelném EU Radaru. Pravý břeh se ptá na několik zajímavostí z prosincového vydání.

Dnes bych se rád zeptal na dopravní a komunikační infrastrukturu. Tu konzervativci zpravidla uvádějí  jako oblast, kde může být EU nejprospěšnější a řešit konkrétní problémy. Platí to i prakticky?

Ano, ale mohlo by víc. Takzvané transevropské sítě (TEN) v oblasti dopravy, energetiky a telekomunikací, zaměřené na propojení infrastruktury jednotlivých členských států, jsou skvělý projekt. Nesměl by ale trpět klasickým euroneduhem – že pravidla, kterými se TEN řídí, jsou evropská, ovšem peníze většinově pohříchu národní (takže je jich pořád málo a realizace pokulhává).

Instituce EU byly v tomto ohledu ke konci roku aktivní, skloňovalo se například pokračování „Nástroje pro propojení Evropy“. Co to je a co můžeme čekat?

Máte otázku na Ondřeje?

Napište nám na adresu redakce@pravybreh.cz.

Nástroj pro propojení Evropy, CEF, je fond na TEN, jak by řekl Ivan Mládek, který kdysi napsal písničku složenou prakticky jen ze zkratek. To, že CEF existuje a má existovat i po roce 2020, je samozřejmě dobře. Jeho velkým problém ale jsou, jak jsem už naznačil, peníze. Jen na dálnice a železnice, se kterými počítá evropská legislativa, by jich CEF potřeboval zhruba desetinásobek oproti tomu, čím aktuálně disponuje. A bohužel to nevypadá, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit.

Do infrastruktury se řadí i telekomunikace a internet. Mezi nejvíce skloňované výhody EU patří zlevnění roamingu a zahraničního volání. Souhlasíš? Co si myslíš o tomto způsobu regulace?

S regulací roamingu jsem měl dlouho problém, protože Komise sáhla po nejbrutálnějším možném nástroji – regulaci konečných (spotřebitelských) cen. A europoslanci ani členské státy neměli sílu se jí postavit, protože nikdo nechtěl být ten, kdo bude lidem upírat levnější volání na dovolené. Později ale Brusel regulaci trochu „učesal“, a tak jsem ji vzal na milost. Uvidíme, zda bude její nastavení fungovat dlouhodobě a nepůjde jen o normu pro dobré počasí.

Pokud bych měl ovšem vypíchnout jednu jednoznačně pozitivní aktivitu, o které se moc neví, ale je srovnatelně důležitá, tak to bude snaha EU odbourávat překážky, které brání rozšiřování vysokorychlostního internetu, třeba rušením zbytečných administrativních postupů. Bohužel to ale nezní tak sexy jako „zrušení roamingu“.

Ptal se Petr Dvořák.



Krutílek Ondřej

Ondřej Krutílek

analytik evropské legislativy