Deštivé dny Woodyho Allena
4. listopadu 2018, Martin Fiala
Fanoušci Woodyho Allena jsou zvyklí, že od roku 1982 natáčí každý rok minimálně jeden film. A v roce 2015 byl obzvlášť velký důvod k radosti, neboť Allen se studiem Amazon podepsal smlouvu na pět filmů a navrch jeden seriál. V roce 2016 vyšel první film v rámci této smlouvy, Café society, a šestidílný seriál Crisis in Six Scenes. Loni mělo premiéru Kolo zázraků. A letos? Proč Allenův nový film Deštivý den v New Yorku zatím nemá ani stanovené datum premiéry?
Může za to tento rozhovor z ledna 2018, kde Allenova adoptivní dcera Dylan Farrowová znovu detailně popisuje, jak ji prý v sedmi letech sexuálně zneužil. Po rozhovoru nejprve část herců z nového filmu věnovala honoráře neziskovým organizacím podporujícím hnutí MeToo a LGBT. A teď to vypadá, že studio Amazon chce vycouvat ze smlouvy s Allenem a z jeho nejnovějšího filmu udělat film trezorový.
Allen versus Farrow
Nebudu podrobně rozepisovat celou kauzu, pouze představím základní fakta. Herečka Mia Farrowová začala vztah s Woody Allenem v roce 1979, po dvou nevyvedených manželstvích s Frankem Sinatrou a André Previnem. S Previnem měla tři vlastní děti, tři adoptovala. S Allenem pak měla jedno vlastní dítě a adoptovala další dvě. Po rozvodu s Allenem adoptovala ještě dalších šest. Jejich manželství se rozpadlo v roce 1992, poté, co Woody Allen začal mít poměr s tehdy devatenáctiletou Soon-Yi Previnovou, dcerou adoptovanou v rámci předchozího manželství, s níž žije dodnes.
Nedělní ráno Martina Fialy
Pokud vám právě zazvonil budík, pokud jste si spláchli chladnou vodou z očí sny (a z tváře závoj šedivý), pokud vám pohled pouhý z okna ven řek, že nedělní je den a lenivý, pokud jste již usedli k počítači, vítejte!
Téměř každý týden v tento kouzelný čas se vám pokusím nabídnout výběr nejzajímavějších textů a videí z aktuálního politického dění ve Spojených státech a v Británii. A jednou za čas se podíváme i do Hollywoodu, kde se dnes nachází jedno z nejdůležitějších epicenter kulturní války.
Začal dlouhý rozvodový proces, během něhož měl prý Woody Allen sexuálně zneužít adoptovanou sedmiletou dceru Dylan. Rozvodové řízení probíhalo do roku 1993, Allen soud prohrál a nedostal do péče žádné z dětí. Soudci se nelíbilo, že se během procesu údajně snažil poštvat děti proti matce. Obvinění ze sexuálního obtěžování však bylo shozeno ze stolu, protože testy ukázaly, že Allen netrpí žádnou sexuální deviací a Dylan nenese žádné fyzické známky sexuálního zneužívání.
Není pochyb o tom (a potvrzuje to i soudní zpráva z roku 1993), že se Woody Allen během procesu choval nevybíravě a že očividně nebyl ukázkový otec. A to, že si začal vztah s dcerou (byť adoptovanou a dospělou) bylo jednoznačně amorální a neomluvitelné. Ve výpovědích a rozhovorech, které Dylan poskytla od roku 1993 do současnosti, nicméně najdete opravdu zásadní rozpory v tom, co jí Allen údajně provedl. A celý příběh ještě víc znevěrohodnil fakt, že na ní lékař nenašel jakékoli stopy sexuálního zneužití. K celému případu se nedávno vyjádřil další adoptovaný syn Moses, který tvrdí, že si jeho adoptivní matka Mia celou kauzu vymyslela a že to byla naopak ona, kdo svoje děti dlouhodobě manipulovala a týrala.
MeToo nabourává naše očekávání
Pokud kauzy z posledních let sledujete, víte, že šablona typického MeToo zločince je víceméně jasně daná – jedná se o bohatého staršího muže (většinou z Hollywoodu), který všechny umlčí penězi, takže mu projde všechno. O Harvey Weinsteinovi se dlouhodobě vědělo minimálně to, že ho člověk mohl potkat na každé druhé hollywoodské párty, a že není tak těžké si představit, jak z nich odchází s mladou vysoce inteligentní herečkou (podle výpovědí to vypadá, že si některé ženy skutečně myslely, že je s Weinsteinem v hotelovém pokoji v jednu ráno čeká konkurz na příští film Quentina Tarantina).
Tady ale nastává problém. Woody Allen do škatulky MeToo zločince vůbec nezapadá, i když se ho tak Mia Farrowová snaží za každou cenu vykreslit. Allen je dlouhodobě známý tím, že se vyhýbá hollywoodskému establishmentu (udílení cen, párty) a raději po večerech hraje se svojí kapelou na klarinet v některém z newyorských jazzových barů nebo se doma dívá na fotbal. Jeho kariéra je o téměř 20 let starší než ta Weinsteinova a za celou dobu se neobjevila jediná zmínka o tom, že by někoho sexuálně obtěžoval nebo že by se vůči ženám (nedej bože dětem) choval oplzle.
Toto není další případ šokujícího obvinění po třiceti letech. Je to případ obvinění, které bylo třicet let v povědomí veřejnosti, za celou dobu se neobjevily žádné nové skutečnosti, a naopak vzrůstají pochybnosti.
Podobně jako v případě soudce Bretta Kavanaugha společnost opět stojí před otázkou: Má být zničena složitě vybudovaná kariéra muže na základně obvinění, které bylo několikrát vyvráceno svědky i odborníky, obvykle v mimořádně sledovaném soudním procesu? Je nezpochybnitelné, že Woody Allen nemá nárok na status neviňátka. Ale snaha jeho exmanželky vykreslit ho jako sexuálního predátora není věrohodná.
Nejsilnějším argumentem v Allenův prospěch nakonec je to, že toto není další případ šokujícího obvinění po třiceti letech. Je to případ obvinění, které bylo třicet let v povědomí veřejnosti, za celou dobu se neobjevily žádné nové skutečnosti, a naopak vzrůstají pochybnosti kolem motivů a chování Mii Farrowové. Celá ta léta mohl Woody Allen natáčet filmy, vyhrávat Oscary, a najednou je to problém?
Nemám plně zformovaný názor na osobní život Woodyho Allena, přirozeně ho neznám a mnoho informací se v post-faktické době těžko ověřuje, obzvlášť v případě hollywoodských celebrit. Jedno ale vím jistě: Jednání Amazonu je v tomto případě pokrytecké. Pokud se v Allenově případu neobjeví nové skutečnosti a obvinění se nepotvrdí, mělo by studio dostát smlouvy, distribuovat Deštivý den v New Yorku do kin a produkovat i zbylé dva filmy, se kterými smlouva počítá.