Texty

Dobrá zpráva pro Česko

Povodně jsme zvládli. Přestože se jejich rozsah zdá být větší než v roce 1997, počet obětí bude s velkou pravděpodobností výrazně menší. Stát se tentokrát díky dobré predikci ČHMÚ a celkově mnohem lepší organizaci dokázal na povodeň připravit, což jasně vidíme i na faktu, že armáda bude, až na výjimky, masově nasazena až při odklízení trosek. A to je oproti roku 1997 skutečně velký rozdíl. Kromě složek IZS, armády, ČHMÚ a správ povodí řek je třeba poděkovat i politikům.

A ano, myslím to vážně. Mnozí z nich se totiž znovu ukázali jako skuteční lídři. Svoji pozici lídra regionu opět potvrdili Martin Kuba a Jan Grolich. Oba hejtmani zvládli krizové řízení na jedničku a zároveň byli schopni efektivně předávat tolik potřebné informace tisícům občanů ve svých krajích. Poklona patří i těm, o kterých v souvislosti s povodní nebylo v nejtěžších dnech prakticky slyšet – a to je dobře. Premiér Petr Fiala totiž, na rozdíl od Andreje Babiše, nedal své ego nad životy a majetek občanů České republiky, a na základě jeho rozhodnutí již v pátek 13. září jednal Ústřední krizový štáb pod vedením Víta Rakušana. Zde je také důležité připomenout, že „excelentní“ krizový manažer, vedený ve svazcích StB pod číslem 25085, během covidového roku 2020 se zřízením právě pracovního orgánu pro řešení krizových situací dlouho otálel – a to nejen jednou, ale rovnou dvakrát. V březnu a poté září roku 2020. Důvodem bylo jeho ego a víra, že on sám dokáže do každé domácnosti doručit roušku a tím koronavirus porazit. Nechci si ani představit, jak by to vypadalo dnes. Ostatně, umí Andrej Babiš vůbec plavat?

Celá situace však nemá pouze pozitivní stránky. Velmi mě zklamalo chování opozice, která se nedokázala udržet a z tak tíživé situace se snažila vytěžit body k nadcházejícím krajským a senátním volbám. Příliš mě nepřekvapilo, že se k podobným podlým taktikám uchyluje Okamurova SPD nebo koalice Stačilo, jejíž litoměřický kandidát Jan Skalický celé nebezpečí povodní ještě v sobotu po 17. hodině zpochybňoval, ale přímo mě zklamalo vystupování hnutí ANO. Jeho přední představitel Karel “Sony” Havlíček se totiž pustil do vládní pětikoalice pěkně zostra, zodpovědný postoj koalice označil za předvolební PR a jihomoravského hejtmana Grolicha dokonce za „juniorního pučmidrátka“. Silnými slovy nešetřila ani Alena Schillerová, která, podobně jako zmíněný obchodník s nadějí, označila vystupování vlády za marketingovou akci. Oba opoziční politici měli plné ruce práce s nahráváním levných politických bodů a zapomněli zhodnotit práci svých spolustraníků a koaličních partnerů, která například v případě krnovských krizových orgánů měla značné mezery.

U nadcházejících voleb bychom měli vzít v potaz všechny tyto faktory a rozhodnout se, koho chceme v naší zemi na předních pozicích. Racionální politiky, kteří se dokážou řídit fakty a přiznat si, že nejsou ve všem nejlepší, nebo roboty, jejichž největší devízou je bohatá slovní zásoba jejich marketingového týmu?


štítky: #