Texty

Fake news z Evropského parlamentu

Že jsou předvolební průzkumy důležitou zbraní ve volební soutěži, nelze zpochybnit. Rozhoduje se podle nich řada voličů, zvláště těch váhajících a přelétavých, kterých v posledních letech v celé Evropě přibývá.

Proto by průzkumy měly vytvářet specializované agentury a interpretovat erudovaní výzkumníci. V politice EU to ale nejspíše neplatí. Nedávno se na tuto půdu pustil i Evropský parlament, což je velmi špatná zpráva hned z několika závažných důvodů.

Za prvé, úkolem instituce politického systému je plnit určitou pevně stanovenou roli. Těleso, jako je Evropský parlament, by rozhodně nemělo aktivně vstupovat do politické soutěže. Tvorba předvolebních průzkumů takovým aktivistickým vstupem bezpochyby je. Nic na tom nemění to, že EP má svůj analytický think-tank. Dokáže si někdo představit, že by předvolební průzkumy publikovala třeba Poslanecká sněmovna, respektive její Parlamentní institut? Těžko.

Jednou eurocalvados, prosím

Druhou věcí je, že nedávný předvolební průzkum EP je meritorně zcela špatnou a zavádějící prací, která manipuluje realitu, protože projektuje národní průzkumy na evropské volby. Evropské volby totiž fungují úplně jinak. Vykazují zásadně nižší účast, voliči v nich mají tendenci experimentovat, volit menší a neetablované strany a být kritičtější vůči vládním stranám. Otřepanou frází řečeno, národní volby jsou hruškou a evropské jablkem. Obojí je ovoce, ale calvados z prvního nevyrobíte.

Evropský parlament ale vzal hrušky a vypálil z nich cosi, co prodává jako jablečnou pálenku. Jelikož měl srovnatelné údaje pouze pro dvanáct členských států, u zbytku si pomohl různými daty pro národní volby. V případě České republiky převzal údaje třeba z volebního modelu CVVM. Navíc při tom nezohlednil řadu důležitých specifik – nebere ohled na nové strany, které pro evropské volby v posledních týdnech vznikly (hnutí Hlas Pavla Teličky a Petra Ježka či Eso Jaromíra Štětiny) a ignoruje volební koalice a aliance (koalice TOP 09 a STAN, širší platforma KDU-ČSL).

Dosud jediným potvrzeným původcem fake news, které ovlivňují evropské volby, je sám Evropský parlament.

Podobné potíže nemá jen česká část analýzy. Vzniklo tedy něco, co lze za seriózní analýzu vydávat snad jen na konspiračních webech. Bohužel ani poprvé, ani naposled. Tento nesmyslný a zavádějící konglomerát dat nicméně přebírají seriózní média typu Respektu či Hospodářských novin. Se všemi důsledky, jež takto postavená manipulace má.

Nechci hodnotit, do jaké míry jsou neférové vstupy Evropského parlamentu do evropských voleb záměrem a komu mají sloužit. Letošní evropské volby ale budou podle všeho nejdůležitější v jejich dosavadní čtyřicetileté historii. Po letech, kdy Evropský parlament pohodlně ovládala mainstreamová koalice evropských křesťanských demokratů, socialistů a liberálů, dnes reálně hrozí, že bruselsko-štrasburký parlament po volbách přestane podporovat větší a silnější integraci.

Možná změna institucionálního paradigmatu vzbuzuje u řady mainstreamových politiků nervozitu, éterem létají slova o hrozbě ruského vlivu na volby či působení fake news. Paradoxem nicméně je, že dosud jediným potvrzeným původcem fake news, které ovlivňují evropské volby, je sám Evropský parlament.


Kaniok Petr

Petr Kaniok

Expert na politický systém EU
štítky: #