Inflace se drží na cíli, oživení ekonomiky začíná!
15. dubna 2024, Tomáš Kareš
Český statistický úřad 10. dubna aktualizoval ekonomické údaje České republiky. Březnová meziroční míra inflace (tj. růst spotřebitelské cenové hladiny oproti březnu roku 2023) se stále drží na úrovni 2 %. Fakticky dokonce ještě o pár setin zpomalila. České národní bance se tedy začíná úspěšně dařit držet na úrovni inflačního cíle.
Dvouprocentní index spotřebitelských cen rozhodně neznamená, že všechny ceny v ekonomice klesají, naopak. Naše úspory se však neznehodnocují, takovým tempem, jako kdysi. Při dnešních úrokových sazbách se dokonce reálně zhodnocují. Spotřebitelské ceny tedy stále rostou, ale velmi mírným tempem. Takovým, které motivuje ke spotřebě.
Vzhledem k tomu, že Ministerstvo financí ve své makroekonomické predikci očekává v roce 2024 další růst nominálních mezd o 6 %, lze očekávat i růst reálných mezd. To se samozřejmě pozitivně projeví na spotřebitelském apetitu. Ostatně, již v únoru jsme mohli pozorovat růst maloobchodních tržeb o 1,6 %.
Daří se také stavebnímu sektoru. Stavební produkce v únoru rostla o 3,6 %. Díky vhodnému počasí začali dříve sezonní práce a došlo k mírnému poklesu nezaměstnanosti. Podle dat úřadu práce je stále více nabízených pracovních míst než uchazečů, tudíž by situace na trhu práce neměla způsobovat další inflační tlaky.
Pro spotřebitele je pozitivní především výrazný pokles indexu cen zemědělských výrobců, který se propisuje do zlevňování potravin. Aktuálně v ČR potraviny zlevňují nejrychleji v celé EU! Pokles indexu cen zemědělských výrobců -18,7 % indikuje, že potraviny budou zlevňovat i nadále, neboť ve spotřebitelských cenách se projeví až se zpožděním. Zlevňuje také dovoz, a to konkrétně o 1,1 %.
S dosažením inflačního cíle lze očekávat, že ČNB bude postupně snižovat úrokové sazby. Což bude mít za následek v podstatě dvě věci. Za prvé zlevnění úvěrů, jak firemních, tak hypotečních a spotřebních, což se pozitivně projeví na investicích, spotřebě a realitním trhu. Za druhé bude pokračovat pozvolná depreciace (oslabení) koruny, která bude stimulovat český export
Důvody k ekonomickému optimismu proto stále přetrvávají a začínají si to uvědomovat jak domácnosti, tak podniky. Se zvědavostí očekávám výsledky dubnové inflace, která by mohla být mírně vyšší. Pokud se tak stane, není důvod propadat panice a spotřebnímu pesimismu, bude to totiž pouze důsledek nízké srovnávací základny z loňského roku, kdy v dubnu došlo k mírné deflaci.