Texty

Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

Faktem je, že se jméno Vance začalo v souvislosti s výběrem kandidáta na viceprezidenta více skloňovat až letos v květnu. Komentátoři častěji předpokládali, že bude pro Trumpa z taktických důvodů výhodnější vybrat si na tuto pozici buď ženu, nebo muže menšinového původu, kteří by mu mohli přinést hlasy jiných skupin voličů, než těch, které primárně oslovuje. 

Je tedy pravdou, že si Trump pravděpodobně mohl vybrat lépe. Jak ale poznamenává nedávná analýza Politico, může Vance přinést potřebné hlasy v Rezavém pásu, kdysi vzkvétající průmyslové základně Spojených států, do kterého spadají mj. klíčové swing states Wisconsin, Michigan a Pensylvánie. Zároveň je nutné připomenout, že je Vance mileniál, který může pomoci vyvážit Trumpův vysoký věk.

Kdo ale J. D. Vance je? Narodil se roku 1984 ve městě Middletown v Ohiu. Své dětství a dospívání popsal v knize Americké elegie: memoáry o krizi rodiny a kultury (Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis), která vyšla v roce 2016 a rychle se stala bestsellerem. Pro svou aktuálnost stále stojí za pozornost. Na Netflixu je k dispozici dokonce i její filmové zpracování. Představuje pozoruhodný pohled na život chudých bílých Američanů pro které je „je chudoba rodinnou tradicí – jejich předkové nádeničili v jižanské ekonomice v časech otrokářství, pak pracovali na pronajaté půdě, později v uhelných dolech, a ještě nedávno obsluhovali stroje v továrnách. Američané jim říkají horalé, burani nebo bílá spodina.“ Vancovi se z mimořádně obtížného dětství podařilo uniknout, vystudoval práva na Yale a stal se úspěšným investorem.

Západ na rozcestí

Pravidelná rubrika Jana Hroudného vám přiblíží témata, která hýbou Spojenými státy a Británií.

Jeho původ tak zřejmě do značné míry ovlivňuje jeho názory – ostrou kritiku velkých korporací a odlivu pracovních míst do zahraničí. V zásadě by se dalo říct, že se jeho názory v mnohém podobají názorům Donalda Trumpa. Vance je stejně jako on skeptický např. k další americké podpoře Ukrajiny. Vztah Vance s Trumpem prošel poměrně zajímavou genezí, kdy jej Vance měl v minulosti dokonce nazvat americkým Hitlerem.

Přesto jej nelze považovat za pouhou Trumpovu mladší verzi. Vance má evidentně mnohem větší intelektuální záběr a možná je i svým způsobem radikálnější. Stojí v opozici vůči liberalismu jako takovému – a inspiraci přitom čerpá z takových autorů, jako je např. Patrick Deneen, autor bestselleru Proč selhal liberalismus. Reprezentuje tak hlubší změny, ke kterým v republikánské straně a americké společnosti v posledních letech došlo. Trumpovo zvolení v roce 2016 přitom mohlo být jen jejich prvním projevem.

Vance už každopádně brzy může dostat příležitost některé své vize realizovat. Trump stále vede v průzkumech a je dost dobře možné, že mu pokus o atentát ještě více pomůže a že se bude moct vrátit do Bílého domu. 



Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik
štítky: #