Texty

Konec blbé nálady

Skepse Čechů ohledně ekonomické budoucnosti je zdá se u konce. Češi se cítí hospodářsky nejlépe od covidu. Optimismus panuje i v průmyslu.

Pravidelné šetření Českého statistického úřadu přineslo pozitivní zjištění. Index spotřebitelské důvěry občanů vyskočil na nejvyšší hodnotu od října 2021. Výzkum byl založen na dotazování spotřebitelů ohledně jejich finanční situace, ochoty utrácet a celkového dojmu z vývoje ekonomiky a národního hospodářství.

V měsíci březnu se očekávání příznivého vývoje zvedlo již potřetí za sebou a vyskočilo na nejvyšší hodnotu za tři a půl roku. Aktuálně činí 99,9 bodu, což je o deset bodů výš, než byl loňský průměr.

Jedním z hlavních důvodů pozitivní predikce je především zkrocení inflace, jejíž hodnota za měsíc únor dosáhla inflačního cíle České národní banky v podobě 2 %. Drtivá většina zaměstnavatelů navíc na letošní rok avizuje růst mezd okolo 5-8 %.

Podařilo se rovněž zastavit rychlé zdražování potravin, a to nejen díky nízké inflaci, ale i v reakci na vládní rozhodnutí snížit DPH na základní potraviny na 12 %.

Zmíněné šetření sleduje rovněž náladu v hlavních podnikatelských odvětvích – v průmyslu, službách, obchodu a stavebnictví. Všechna čtyři odvětví vykazují zlepšení, i když ne tak výrazné jako je u domácnosti. Přesto i u nich setrvale roste důvěra v oživení ekonomiky.

Lidé i podniky opět věří ve svoji ekonomickou budoucnost a očekávají podstatně lepší časy. Díky větší ochotě utrácet by tak mohl posílit i státní rozpočet, jenž se vláda postupně od svého nástupu snaží konsolidovat a vrátit schodky z astronomických výšin zpět do reality.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #