Texty

Korespondenční volba není žádný podvod na voličích

V zahraničí trvale žije skoro 600 tisíc voličů s českým občanstvím, kteří ale nemohou snadno a dostupně vykonávat svoje ústavou garantované právo volit. To už by se ale brzy mělo změnit. Vláda na svém posledním zasedání schválila návrh korespondenční volby pro naše krajany v zahraničí. 

Komu se dnes možnost promlouvat do správy naší země nejvíce upírá? Jsou to například studenti, vědci, vysokoškolští pedagogové, byznysmeni, prostě převážně úspěšní lidé, kteří jsou aktivní ve svých oborech nebo sbírají zkušenosti v zahraničí.

Česká republika dnes patří mezi pouhé čtyři země v Evropské unii, kde ještě tato forma volby na dálku není umožněna. Mimo naši domovinu korespondenční volbu nemá zavedenou Chorvatsko, Malta a částečně Francie, kde ovšem voliči mohou hlasovat dálkově přes internet.

Zavedení zjednodušené volby ze zahraničí měly ve svých předvolebních programech všechny strany současné vládní koalice a tento slib se následně objevil i v programovém prohlášení vlády. Její zavedení tak není žádným podvodem na voličíč a pokusem ovlivnit či ukrást výsledek voleb, jak se dnes za mohutného řevu snaží prezentovat představitelé hnutí ANO a SPD. Je to naopak splnění slibu, jež daly  strany svým voličům, a na základě kterých jim lidé umožnili vládnout.

Rozhodně není bez zajímavosti, že dnes jeden z největších odpůrců korespondenční volby,  hnutí ANO, i v tomto případě převedlo další ze svých klasických názorových veletočů. V minulém volebním období korespondenční volbu prosazovalo a dokonce ji slovy Radka Vondráčka mělo ve svém programovém prohlášení.

Co tedy stojí za touto razantní změnou? Jsou to opravdu jen obavy ze zkušenosti při rakouské prezidentské volbě? Ani zdaleka. Odpověď je třeba hledat ve volebních výsledcích opozice od zahraničních voličů. V posledních sněmovních volbách se naši krajané v zahraničí vyslovili z 50 % pro koalici Pirstan a ze 35 % pro koalici SPOLU. Naopak hnutí ANO od nich obdrželo pouhých pět procent a SPD dokonce jen 2 %. Ještě větší porážku musel Andrej Babiš zkousnout při druhém kole prezidentské volby, kdy jej podpořilo jen 5 % všech “zahraničních” hlasujících.

Navíc je zajímavé, že přestože v Maďarsku a na Slovensku, kde  vládnou Babišovy idoly Fico a Orbán, korespondenční volbu v zavedenou mají, legitimitu výsledků těchto voleb nikdo z opozice ani slůvkem nerozporoval.

Při posledních sněmovních volbách díky nesmírné složitosti a možnosti volit pouze na ambasádách k volebním urnám došlo jen okolo třinácti tisíc voličů. Lze předpokládat, že korespondenční volba jich osloví mnohem více (připomeňme, že podle odhadů v zahraničí žije asi 600 000 Čechů), takže Andrej Babiš a jeho hnutí se asi začne o  něco více třást.

Ve sněmovně teď čeká vládní strany obstrukční peklo plné demagogie, lží, kňourání, výhrůžek a strašení, vládní představitelé to ale musí vydržet, korespondeční volbu svým voličům slíbili, stejně tak jako slíbily, že odstaví Andreje Babiše od moci jednou provždy.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik