Texty

Máte číslo na Andreje?

Máme právě v redakci rozpracovaný článek o tom, kam se asi ztratily všechny osobnosti ANO. Kde jsou všechny ty rozhořčené ženy a muži toužící po změně, jejichž tváře se na předvolebních billboardech objevovaly v minulých volbách? Volby do Senátu a do místních zastupitelstev jsou za měsíc a zatím nic.

Jistě jste si toho všimli také: z nejvyšších pozic ANO se postupně vytrácejí ti, kdo ještě nedávno spolutvořili jeho image a budili zdání normálně fungujícího politického uskupení. Tu někdo odcestoval do Izraele, další má přislíbený Berlín, jiný pocítil neodolatelnou touhu vrátit se ke své advokátní praxi, našli se i tací, kteří se nejprve viditelně k hnutí přiklonili, ale následně neméně viditelně ustoupili zpět do stínu své eurolavice. I novou vládu tvoří lidé, jejichž hlavní předností je nenápadnost. Někteří nenápadní až neviditelní skutečně jsou a jiní mají důvody se tak alespoň tvářit, protože minimálně jejich minulost a rodinný business budí více než jen rozpaky.

Ještě v minulých volbách jsme se mohli bavit pozorováním, koho významného ze svého okolí uvidíme na společném billboardu s Andrejem. Ale letos? I sám pan Babiš přiznal, že lidí je málo a do spolupráce s ANO se už jaksi nehrnou. „Nám ten Senát nikdy moc nešel,“ prohlásil upřímně na přímý dotaz po osobnostech na kandidátce ANO do druhé komory Parlamentu.

Nemáme výsledky, ale nemůžeme za to

A evidentně nejdou už ani regiony. Andrej Babiš se na zahájení kampaně obklopil brněnským primátorem Vokřálem a ostravským Macurou. Pražské želízko minulých voleb, primátorku Krnáčovou, nahradil podnikatel Petr Stuchlík. Ten se své kolegyně zastal a pochválil ji, že se jí v Praze podařilo nahradit problematickou Opencard fungující „lítačkou“. Nic dalšího nemohli, bránili jim v tom Zelení. U nás v Brně takhle „zlobí“ zastupitelé z Žít Brno. Primátoru Vokřálovi se totiž téměř přesně podařilo to, co předvedl pan Babiš na celostátní úrovni, kde úspěchy patřily ANO a neúspěchy padly na ČSSD. V Brně jsme to ještě trochu zdokonalili – o úspěších nemluvíme, protože si zrovna nemůžeme na žádný vzpomenout, ale neúspěchy jsou rozhodně těch z Žít Brno.

Bohužel to není bonmot, i sám primátor Vokřál nebyl schopen zmínit jediný úspěch, prohlásil jen, že „Brno je rozkopané, protože se konečně staví“. Ne, nestaví, Brno je jen nesmyslně dlouho rozkopané, protože se cosi zdlouhavě opravuje. To je velký rozdíl. Nicméně, kdo nic nedělá, nic nepokazí, a pan Vokřál skutečně asi nic nepokazil. Navíc po čtyřech letech ve funkci „chystá projekt“ městského okruhu a také by rád konečně postavil tu stokrát přislíbenou koncertní síň a tisíckrát slibovaný stadion pro brněnskou Kometu, takže jeho vyhlídky na znovuzvolení jsou velmi slibné. Praha si podobně opět užila sliby o dostavění okruhu, dobudování metra, v Ostravě oživili svoji vizi galerie z bývalých jatek, Karlovy Vary opět dostaly přislíbenou opravu Thermalu a mohli bychom pokračovat. Chybí snad jen zmínka o stadionu pro Sáblíkovou, ale to jsme asi jen přehlédli. Vše tedy je tak, jak má být. Nebo ne?

Pro přesvědčené voliče ANO patrně ano. Ale co ti přemýšlivější, kterým se začínají věčné sliby a sny zajídat a raději by něco konkrétního, něco realizovaného? Nebo co ti, kteří ANO nikdy nevolili? Tak pro nás má pan Babiš zcela jasný vzkaz. Nemáte na mě telefon! Takže víte co.

Bohužel to není vtip

Po prvním zhlédnutí jednoho z billboardů, na němž se regionální holky a kluci z ANO chlubí, že mají číslo přímo na Andreje, jsem byla přesvědčená, že jde o legraci. Považovala jsem jej za povedenou satiru karikující postupnou demontáž demokracie v naší společnosti. A s vtipnými bonmoty se skutečně okamžitě doslova roztrhl pytel. Ano, je to zábavné, člověka napadne nekonečné množství humorných poznámek, dobře se baví, ale úsměv bohužel velmi brzy ztuhne.

Nejbližší volby totiž velmi pravděpodobně vyhraje někdo, kdo nám zcela otevřeně říká, že není nic důležitějšího než mít na něj kontakt. Vy pode mnou, vy v regionech nemusíte a nemůžete vůbec nic. Jediné, co se po vás chce, je loajalita, a pokud se vyskytnou problémy, prostě zavolejte. Pokud mi za to stojíte, tak to nějak vyřešíme.

Andrej Babiš se už ani netváří, že hledá osobnosti, v této kampani bezděčně přiznal, o co mu skutečně jde. Udělal chybu? Odkopal se? Ne, rozhodně to tak nechápe a velmi pravděpodobně mu to ani nijak výrazně neuškodí, a to je další hluboká tragédie naší současnosti. On totiž podobně jako většina jeho přesvědčených voličů vyrostl a byl formován v prostředí, kde to přesně takto fungovalo a funguje. Problémy se prostě řeší zavoláním na ta správná místa. Nemáte na ně kontakt? Tak to jste víte kde.


štítky: #