Texty

Nákup F-35 přivede armádu do 21. století

Ochranu vzdušného prostoru České republiky už nelze dál řešit provizorními pronájmy stíhacích letounů. Současný vývoj bezpečnostní situace v Evropě ukazuje, že naši budoucnost a bezpečnost nemůžeme odsouvat na vedlejší kolej, je třeba ji konečně řešit. Vláda Petra Fialy (ODS) schválila v minulém týdnu pořízení 24 letounů F-35 od Spojených států amerických. Česká republika tak pro svoji armádu získá nejmodernější letouny 5. generace. Navíc za náklady, které jsou rozhodně zvládnutelné. Nákup a celý životní cyklus letounů F-35 bude stát ročně každého z nás jen 700 Kč.

Budoucnost naší obrany je v technologiích. Musíme naši armádu posílit nejmodernějšími systémy připravenými nejen na aktuální výzvy, ale i do dalších dekád. Stealth, umělá inteligence, ochrana posádky, datová fúze a sdílení – to je budoucí standardní letoun Severoatlantické aliance. To je budoucnost bezpečné České republiky. To je F-35.

Letouny 5. generace mají více senzorů, jež palubní počítač úkoluje zcela autonomně a celý systém toto neuvěřitelné množství dat skládá dohromady. Pilot tak v reálném čase vidí na displeji už konečný výsledek všech sesbíraných informací. Okolo nákupu F-35 se, bohužel, v minulosti rozšířilo také velké množství bludů a nepravd. Jednalo se například o tvrzení, že americké stíhačky nemají v České republice, kde přistát. To je lež! Koneckonců právě uplynulé zářijové Dny NATO v Ostravě ukázaly, že letiště Mošnov přistání F-35 umožňuje, stejně jako letiště v Čáslavi.

Kolik to bude stát?

Nákup bude dle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) hrazen z obranného rozpočtu, přičemž platby za letouny budou rozloženy celkem do 11 let. Dohromady se bavíme o investici okolo cca 150 miliard se vším všudy. Ohledně nákupu samotných strojů na Radiožurnálu generál Jaroslav Míka prohlásil, že pokud Česko koupí od USA 24 stíhaček páté generace Lockheed Martin F-35A Lightning II, bude cena zřejmě nižší, než se čekalo (asi o 10 %). Průměrně tak každoročně na pořízení F-35 půjde zhruba 7,3 % rozpočtu ministerstva obrany. Nejedná se tedy o žádné peníze navíc, které by snad v rozpočtu chyběly někde jinde. Nákup nijak neohrozí ani žádný jiný armádní modernizační projekt.

V mediálním prostředí se zároveň rozšířila informace, že švédská společnost Saab vyrábějící Gripeny nabídla současných 14 pronajatých stíhacích letounů zdarma. Žádná taková nabídka ovšem nikdy oficiálně na stole nebyla. Logicky tedy nebylo možné o ničem takovém jednat. Navíc je třeba připomenout, že letouny Gripen představují stíhačky tzv. 4. generace, zatímco F-35 jsou již novějším strojem 5. generace. Technologie Gripenů je již v některých ohledech překonaná a jejich modernizace by si vyžádala miliardové investice.

Investice, které by byly vynaloženy pro udržení bojeschopnosti zastaralých letounů, je možné obrazně přirovnat k tomu, když někdo neustále vráží peníze do starého auta. Kdysi dobře sloužilo, ale teď už je prostě staré, nelze se na něj spolehnout a přitom stojí hodně peněz. Rozumnou reakcí je koupit si nové. V případě nového automobilu jde však pouze o větší komfort či spolehlivější přepravu, v případě nových nadzvukových letounů jde o mnohem víc – o bezpečnost a suverenitu celé České republiky.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #