Prosincová inflace: pohled za čísla
11. ledna 2024, Jiří Procházka
Dnes, tedy ve čtvrtek 11. ledna, zveřejnil Český statistický úřad poslední čísla o loňské inflaci. Doplnil data za prosinec a my tedy víme, jaká byla inflace i za celý rok. Média včetně opozice se chytla chybně interpretovaných dat a mluví zejména o průměrné inflaci, která činila 10,7 %. Toto číslo ale nemůže být méně vypovídající.
V prosinci klesly ceny meziměsíčně o 0,4 %. To je v ročním vyjádření pokles o 4,8 %. Ceny potravin, nápojů a tabáku (dělení dle ČNB) například meziměsíčně, a potřetí v řadě, zlevňovaly o 1,4 %. Pohonné hmoty byly pak v prosinci levnější skoro o 5 % oproti listopadu. V médiích skloňované číslo 6,9 % pak vyjadřuje meziroční míru inflace. Tedy o kolik vzrostly ceny v prosinci roku 2023 oproti prosinci 2022. Má to ale jedno velké ale. Konec roku 2022 se nesl ve znamení úsporného tarifu, který se Statistický úřad rozhodl započítávat do inflace. Tento tarif snižoval občanům cenu energií a tak samozřejmě snižoval inflaci. Tady nastává právě problém meziroční inflace, protože byla v roce 2022 umělé snížena, data za rok 2023 jsou zkreslena nízkou srovnávací základnou. Bez započtení úsporného tarifu by meziroční inflace za prosinec činila 4,2 %.
Co je to průměrná inflace? Jak uvádí ČSÚ, jedná se o “Míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen. Vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců.” Toto číslo je tedy pro běžné občany pouze virtuální, protože nic neříká o aktuálním růstu či poklesu cen. Navíc je, dle definice, ovlivněno ještě růstem cenové hladiny v roce 2022. To je ale pro aktuální růst cen a pro naše peněženky irelevantní. V tomto ohledu hraničí vyjádření Aleny Schillerové až s ignorantstvím či hloupostí, když tvrdí, že “když k inflaci 15,1 % v roce 2022 připočítáme loňské zdražení o 10,7 %, dostaneme zdražení o 1/4.” Tady exministryně sčítá jablka s hruškami, protože sčítá právě ty průměrné hodnoty, které už sami sebe obsahují. Bohužel to není poprvé, co má Alena Schillerová, či někdo jiný z opozice problém s procenty a s těmito vyfabulovanými čísly se pak strefují do vlády a dávají jí to za vinu.
Vážená paní Aleno,
1. Inflace je zejména vaše vina
2. Roční inflace očištěná od úsporného tarifu je někde na 3,9 %
3. Oproti minulýmu měsíci klesla o 0,4 %
4. Chápete, že roční inflaci nestáhnete za měsíc?Zajímalo by mě, jestli tomu nerozumíte nebo fabulujete záměrně. https://t.co/RVpvRaYBZ0
— Michal Chládek (@chladek_michal) January 11, 2024
Co říci na závěr? V roce 2023 ceny klesaly z 12 měsíců dokonce třikrát (v dubnu, v září a v prosinci). Pokud nás zajímá skutečná “celková” míra inflace za rok 2023 jedná se o 4,2 %. Tedy jen o 2 procentní body nad inflačním cílem. Tento trend by měl pokračovat i v letošním roce.Aktuální podzimní prognóza ČNB očekává, že se inflace bude blížit dvouprocentnímu cíli, konkrétně by měla dosáhnout 2,6 procenta. Ministerstvo financí předpovídá, že během téměř celého roku 2024 by meziroční růst spotřebitelských cen mohl oscilovat mezi 3 a 4 %. Celkově v průběhu roku by měla inflace podle Ministerstva financí klesnout na 3,3 %.