Texty

Rezoluce OSN o příměří v Gaze a podpoře humanitární pomoci. Proč Česko nesouhlasí?

V prosinci odhlasovalo Valné shromáždění OSN rezoluci požadující okamžité přijetí trvalého příměří v Pásmu Gazy a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích. Pro se vyslovilo 158 členských států, třináct se zdrželo a devět bylo proti. Mezi nimi i Česká republika. Zároveň Shromáždění 159 hlasy podpořilo působení úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. Devět států hlasovalo proti a jedenáct států, včetně Česka, se zdrželo.

První rezoluce vyzývá k „okamžitému, bezpodmínečnému a trvalému příměří, které budou respektovat obě strany,“ a zároveň „požaduje bezpodmínečné a plnohodnotné propuštění všech rukojmích.“ Dále odmítá jakékoliv demografické nebo územní změny v Pásmu Gazy. Členové Spoejných národů také zdůrazňují důležitost dvoustátního řešení konfliktu – sjednocení Gazy se Západním břehem jako palestinského území.

Druhá odsuzuje nově přijatý izraelský zákon, který zakazuje působení UNRWA na okupovaném palestinském území. Důvodem zákazu jsou dlouhodobá podezření z napojení organizace na Hamás. Shromáždění vyzvalo izraelskou vládu, aby se řídila svými mezinárodními závazky a zabezpečila plnohodnotnou humanitární pomoc v celém Pásmu Gazy.

Organizace UNRWA, která zprostředkovává humanitární pomoc v zasaženém regionu, již dříve čelila kritice za spolupráci některých svých zaměstnanců s Hamásem. V lednu některé z nich Izrael obvinil z účasti na útoku ze 7. října 2023. Podle vyšetřovací komise OSN tato obvinění nejsou podložena důkazy. Dále měla organizace údajně poskytovat své prostory (např. školy) Hamásu k užívání.

Česká vláda oceňuje konstruktivní prohlášení rezolucí, která jsou ukázkou pozitivního posunu vpřed. Podle Česka je ale třeba vytyčit jasnější spojení mezi trvalým zastavením bojů a propuštěním rukojmích. Dále by se rezoluce měla více věnovat tomu, aby zajistila, aby jakákoli teroristická organizace nevyužívala struktury UNRWA a rovněž, aby byla zintenzivněna humanitární pomoc v Gaze.

Česko-izraelské demokratické vazby sahají až do dob první republiky. Na ty, poněkud ochlazené komunistickou érou, navázal Václav Havel a proizraelské postoje si za vlastní vzala i ODS. Izrael představuje prakticky jedinou demokracii na Blízkém východě. Po celou dobu její existence Izraelem otřásají konflikty a je potřeba ho bránit. Tyto historické a hodnotové vazby dělají z Izraele důležitého Západního spojence. A co víc, podpora Izraele vládou Petra Fialy a její kontinuita posilují respekt a sílu hlasu České republiky v zahraničí. V dnešní době neustálých společenských a snad ještě rychlejších politických změn, kdy je svět zmítán a rozdělován konflikty různého druhu, je stálost a odvaha české zahraniční politiky o to cennější.


štítky: # #