Říjnová inflace: čokoládová apokalypsa aneb když za všechno může Fiala
19. listopadu 2024, Tomáš Kareš
Máme za sebou polovinu listopadu a tím pádem i nejnovější informace k vývoji inflace od ČSÚ. Začněme čísly. Meziroční inflace v říjnu činila 2,8 %. Meziměsíční, tj. mezi zářím a říjnem pak 0,3 %. Růst byl tažen cenami v oddíle bydlení. Meziroční inflace sice mírně zrychluje a ČNB očekává, že na konci roku mírně překročí toleranční pásmo nicméně ani to není důvodem k panice. Důvody tohoto mírného zrychlování inflace nejsou ani tak reálné, jako spíš matematické, konkrétně vliv nízké srovnávací základny z loňského roku, kdy obchodníci do cen již s předstihem promítli snížené DPH na potraviny.
Důležité je, že jádrová inflace přesně následuje prognózu ČNB a tím pádem je plně pod kontrolou. Reálnou příčinou růstu jádrové inflace je růst mezd, což je z ekonomického pohledu logické. Podnikatelům a firmám rostou náklady, a pokud si chtějí udržet stabilní výši zisku, musí proto zvýšit i své ceny. To je patrné zejména v sektoru služeb. Oproti tomu ceny potravin a nealkoholických nápojů víceméně stagnovaly.
Vánoce se blíží a nebyla by to naše oblíbená sněmovní opozice, v čele s Karlem Havlíčkem, kdyby již teď neformulovala katastrofické scénáře ohledně ceny a dostupnosti vánočního cukroví a čokoládových kolekcí. Viníkem samozřejmě nemůže být nikdo jiný než vláda a Petr Fiala osobně. Havlíček se tváří, jako kdyby Fiala osobně dojel na každou komoditní burzu na světě a osobně vykoupil veškeré zásoby kakaa a tím zvýšil jeho cenu na dvojnásobek. Akorát, že vůbec. Vláda nemá žádné páky na to, jak komoditní ceny ovlivnit. Volat po cenové regulaci u cukrovinek může, bez předstírané úcty, jen nostalgický komunista.
S Vánocemi je také úzce spjata cena másla, která v posledních měsících roste. Jaké jsou příčiny? Výrobcům rostou náklady na práci (což souvisí s již zmíněným růstem mezd v ekonomice), a i ceny základních surovin, které jsou pro výrobu másla nezbytné. Těmi jsou mléko a mléčný tuk. Vlivem extrémně teplého počasí během letošního téma bohužel klesla dojivost krav, což má dopad na cenu mléka. Roste také domácí poptávka, lidé s odeznívající inflací a rostoucími mzdami zvyšují svou spotřebu. S rostoucí poptávkou po másle, zvlášť ke konci roku a před Vánoci bohužel roste i jeho cena. Jedním z doporučení je pokusit se maximálně nakupovat máslo a mléčné výrobky přímo u lokálních producentů. Zde se nabízí zvážit opravu legislativy, která by producentům zjednodušila přímý prodej výrobků spotřebitelům a tím snížit tržní sílu obchodních řetězců.
Domácnosti však zajisté potěší pokračující trend zlevňování pohonných hmot, který souvisí s klesající cenou ropy na trzích. Cena benzínu i motorové nafty v druhém pololetí letošního roku pokračuje v poklesu. Části odběratelů zlevní také plyn. Zákazníci skupiny E.ON, kteří nemají zafixované ceny zlevní plyn o 25 %.
Vzhledem k tomu, že ropný kartel OPEC již po několikáté snížil očekávanou poptávku po ropě a čerstvě zvolený budoucí prezident USA Donald Trump je zastáncem zvýšení ropné produkce, dá se očekávat, že tržní cena ropy bude dále klesat. Otázkou však zůstává, jak tvrdě se Trump v budoucnosti postaví vůči Venezuele a Íránu, a jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace na Blízkém východě. To může cenu ropy výrazně ovlivnit.
Pojďme si to tedy na závěr shrnout. Inflace mírně zrychlila, ale je v souladu s prognózou ČNB a je pod kontrolou. Do konce roku dojde k zvýšení mírně nad hranici tolerančního pásma, ale to je způsobeno primárně nízkou srovnávací základnou z loňska. Opozice straší růstem cen vánočních kolekcí, ten je buď vymyšlený (Havlíčkova kolekce Orion za 600 Kč v jednom z obchodů, neznamená, že to bude všude stejné a řetězce již teď kolekce zlevňují) nebo způsoben faktory, které vláda nemůže ovlivnit, například růstem ceny kakaa. Nešťastná je situace másla, ale i zde je možným řešením zvýšení suverenity spotřebitele. Klesají ceny ropy a tím pádem i pohonných hmot a části odběratelů zlevní i plyn.