Texty

Rodiny budou moci lépe sladit pracovní a osobní život

Vládní návrh dává rodičům více svobody v rozhodování. Zvyšuje totiž počet hodin, na který mohou děti umístit do jeslí, aniž by přišli o rodičovský příspěvek. Namísto současných 92 hodin měsíčně budou rodiče moci využít až 120 hodin. Tato změna reaguje na potřebu flexibilnějších pracovních možností a umožňuje rodičům lépe kombinovat pracovní a rodinný život.

Připravovaný vládní návrh počítá s navýšením počtu hodin, po které mohou rodiče dávat děti do jeslí, aniž by přišli o rodičovský příspěvek. Počet hodin je od roku 2019 zastropován na 92 měsíčně, což rozhodně neodpovídá realitě a potřebám dnešního pracovního trhu. Vládní iniciativa proto počítá s navýšením tohoto limitu na 120 hodin měsíčně. V přepočtu na práci tato hodnota odpovídá polovičnímu úvazku s měsíční zátěží 80 hodin a s 40hodinovou rezervou na dopravu do práce či vyřízení dalších povinností.

Změna odpovídá trendům mezi ženami na mateřské či rodičovské dovolené. Podle průzkumu Deloitte a Mumdoo provedeného v roce 2023 nepracuje 55 % oslovených matek dětí do dvou let, ač by si to přály. To je způsobeno velmi obtížným nastavením režimu zejména v prvních měsících života dítěte, což je vede k nutnosti pracovat po večerech nebo nárazově. To není slučitelné s klasickým plným úvazkem; je potřeba zkráceného či jinak flexibilního úvazku. Najít odpovídající pracovní příležitost je však na českém pracovním trhu poměrně obtížné. Česká republika totiž patří mezi země s nejnižším podílem flexibilních úvazků. Český pracovní trh je nabízí pouze ve 14 % případů, zatímco ve vyspělých ekonomikách jejich podíl dosahuje až 40 %. Kromě obtíží s hledáním úvazku však dosud matkám komplikovalo situaci i nastavení výše zmiňovaného  zákona.

V praxi má tento nedostatek výrazné dopady na kariérní růst žen, což je vzhledem ke stále se zvyšujícímu věku prvorodiček problém. Děti mívají často v době, kdy už mají slibně rozjetou kariéru, a nucená přestávka v podobě péče o dítě, během níž žena ztratí kontakt jak se svým zaměstnavatelem, tak se změnami v oboru, je zejména v perspektivních a vysoce inovativních oborech velkou překážkou.

Kromě přínosu pro rodiny by připravovaná změna měla mít pozitivní dopad i na státní rozpočet. Pokud umožníme ženám na rodičovské dovolené pracovat na zkrácený úvazek, přinese to oproti situaci, kdy nepracujíí, zásadní změnu – odvody na sociálním a zdravotním pojištění.

Pevně věřím, že iniciativa neskončí se změnou zákona, ale postupně se dostaneme k úplnému zrušení počtu hodin na které mohou rodiče dávat děti do jeslí aniž by přišly o rodičovský příspěvek a dáme tak rodinám větší svobodu v rozhodování. Rodinný život se totiž řídit centrálně opravdu nedá. A co je nejlepší pro malé děti totiž rozhodně neví nejlépe politici, ale rodiče.


štítky: #