Texty

Slovensko na rozcestí

Blížící se slovenské parlamentní volby mohou otočit kormidlem zahraničně politické orientace našeho blízkého, v mnoha směrech nejbližšího, souseda. Strana, která vede aktuální předvolební průzkumy, Směr – sociální demokracie (19,8 %), ústy svého představitele expremiéra Roberta Fica mluví nejen o tom, že „na Ukrajinu nepošle už ani jeden náboj“, ale je také otevřeně vstřícná k Rusku a výrazně nepřátelská vůči EU. Posune se náš východní soused ještě více na Východ? A co to bude znamenat pro nás? 

Fico na svých předvolebních mítincích doslovně opakuje proruské narativy typu „ukrajinští nacisté a fašisté zahájili válku, když začali v roce 2014 vraždit ruské obyvatelstvo na Donbase a v Luhansku“. Další z čelných představitelů této strany, Ľuboš Blaha, zase tvrdí, že je Slovensko „okupované Američany“ a Evropská unie je „proti lidem, antisociální, plná nenávisti vůči střední Evropě a slovenské kultuře“ a její představitelé jsou „bandou lůzrů“.  

Ale Směr v tom není sám. Hnutí Republika, další ze stran, které mají v předvolebních průzkumech slušný výsledek (8,5 %), ve svém programu píše, že chce být sice součástí evropské spolupráce, ale nechce být součástí „evropského žaláře národů pod diktátem progresivního Bruselu a Washingtonu“. A do poslanecké sněmovny by se těsně dostala i dříve Slotova dnes Dankova SNS (5,2 %). Andrej Danko, mistr nesrozumitelných vět a legendárních nesmyslů, sice baví slovenské vtipálky, ale je také rozhodně proti pomoci Ukrajině, která si to má „vyřídit sama“ a Putina považuje za “přítele Slovenska”.   

Nacionalisté z Hnutí Republika a SNS chtějí „zachránit Slovensko“, Robert Fico zase potřebuje hlasy a dostatečnou moc, aby zachránil sebe, tedy aby zabránil dalšímu odhalování svého korupčního jednání a spojení s organizovaným zločinem z dob svých minulých vlád. Všichni zneužívají zahraniční politiku a obecné naladění slovenské společnosti, která je oproti té české výrazně vstřícnější vůči Rusku, s cílem uspět především na domácí půdě. Ovšem pokud opravdu uspějí, budou se muset – alespoň částečně – této své zahraničněpolitické pozice držet, a to může být opravdu velký problém. Evropská unie má zatím jednoho problémového člena, který blokuje protiruské sankce a podkopává její jednotu, brzy může přibýt další, a to přímo na naší východní hranici. 

Ruku na srdce, slovenská politika nás dlouhou dobu zajímala jen poněkud okrajově. Slováky obecně bereme jako nám velmi blízký národ, se kterým si (i díky v podstatě neexistující jazykové bariéře) dobře rozumíme, ale rozdělení Československa po více jak třiceti letech samostatnosti oplakává skutečně málokdo. Mnozí z nás na Slovensko stále jezdí za rodinou nebo lyžovat či trávit dovolenou, ale detailní přehled o jeho politické scéně většinou postrádáme. A tak jsme překvapení, když čteme, že více jak třetina Slováků si myslí, že za válku na Ukrajině může Západ, který Rusko vyprovokoval, a že přibližně stejnému počtu lidí by nevadilo, kdyby se jejich země vrátila do sféry ruského vlivu. Poslední průzkum, který provedly agentury MNFORCE, Seesame a Slovenská akademie věd, šokoval tím, že více jak polovina Slováků si v současném válečném konfliktu spíše přeje vítězství Ruska. Slovensko skutečně nebezpečně přešlapuje na rozcestí mezi Východem a Západem a nikdo neví, kterým směrem se nakonec vydá. Proč to tak je? Co se na Slovensku stalo? Proč Západ již tolik netáhne? Dá se tento trend zvrátit? A jaký vliv to může mít na Českou republiku?   

Tyto otázky se v českém veřejném prostoru objevují stále častěji, ale odpověď na ně není snadná. I proto se Pravý břeh – Institut Petra Fialy rozhodl uspořádat diskuzi, na kterou pozval přední odborníky: Ivana Korčoka, bývalého velvyslance Slovenské republiky v USA a taktéž bývalého ministra zahraničních věcí, který nedávno ohlásil svoji kandidaturu na post slovenského prezidenta, a Lubomíra Kopečka, profesora politologie Masarykovy univerzity, který se otázkami české a slovenské politiky dlouhodobě zabývá. Věříme, že tato diskuze povede k lepšímu a hlubšímu pochopení současné slovenské politiky a odpoví na otázky, které nás všechny zajímají. Jste srdečně zváni.


štítky: #