Texty

SPOLU: Musíme začít od základů

Abraham Maslow ve své známé teorii popisuje, že některé naše potřeby musíme uspokojit dříve, než přejdeme k potřebám hierarchicky vyšším. A podobně je to i v politice. Nejdříve se musí vyřešit základní hodnoty a principy a až poté můžeme přikročit k ostatním věcem, které nás pálí. Proto vidím paralelu mezi Maslowovou pyramidou potřeb a koaličním spojením SPOLU (ODS + KDU-ČSL + TOP09).

Maslow tvrdí, že potřeby jsou rozděleny do pater v pomyslné pyramidě. Vespodu jsou ty, které jsou důležité k samotnému individuálnímu a společenskému přežití. Vyšší patra nejsou potřebná pro přežití, ale jsou důležitá pro vývoj osobnosti a celkovou spokojenost. Člověk musí nejdříve vyřešit svoje základní potřeby a až potom ty ostatní. Když nebudu mít co jíst nebo kde spát, nebudu se zabývat tím, jestli mi jídlo, které dostanu, chutná, nebo že matrace je příliš měkká.

Podobně je to i v politice. Naše společnost musí nejprve vyřešit základní hodnoty a principy, a teprve potom se můžeme soustředit na ostatní důležité problémy. Základní hodnotou v pyramidě společenských potřeb by pravděpodobně byla nezpochybnitelnost demokracie, svobody a lidských práv. Taková pyramida by pak mohla vypadat nějak takhle:

Na lidská práva v Česku zatím nikdo naštěstí neútočí, demokracie a svoboda jsou na druhou pod tlakem neustále. Ať už jde o premiéra Babiše, který zpochybňuje soudce Ústavního soudu, nebo třeba vicepremiéra Hamáčka, který doporučoval ignorovat rozhodnutí Poslanecké sněmovny.

Příkladem toho, jak řešit problémy podle jejich důležitosti, je koalice SPOLU. Z jejích ideových východisek spolupráce je jasné, že strany budou chtít posilovat demokratické instituce, bránit západní orientaci, vyřešit důchodovou reformu, dávat 2 % HDP na obranu a další. Sporné bude například zavedení eura, to je však právě jedno z dílčích témat, které pro tyto volby nebude aktuální, ačkoli z něj některá média mohou dělat prioritu číslo jedna.

Z toho vyplývá, že koalice sice neuspokojí naprosto všechny společenské potřeby, rozhodně ale znovu položí klíčové základy, na kterých budeme moci dál stavět.

 


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
štítky: #