Zaměřeno na bydlení – rozhovor s Dagmar Škodovou Parmovou, primátorkou Českých Budějovic (ODS)
30. září 2024, Martin Staněk
Dostupnost bydlení je jedním z hlavních témat nejen mezi mladými lidmi, ale rezonuje v celé české společnosti. Jedním z řešení současné neuspokojivé situace je i výstavba městských či obecních bytů, které mohou být zároveň i klíčem k tomu, jak do konkrétních lokalit přilákat tolik potřebné lékaře, zubaře a další žádané profese. Velmi zajímavé a inspirativní řešení jsme našli v Českých Budějovicích, a tak jsme se na detaily zeptali místní primátorky, paní Dagmar Škodové Parmové.
Paní primátorko, jak jsou na tom České Budějovice s městskými byty?
Potřebu nových městských bytů vnímáme velmi intenzívně, a protože chceme, aby naše krajské město do budoucna nabízelo atraktivní prostředí pro mladé rodiny, určitě tomu jdeme naproti. České Budějovice disponují aktuálně počtem 1800 městských bytů a toto číslo chceme v dohledné době následujících tří let navýšit o dalších více než 300 nových bytových jednotek. Bydlení ve městských bytech není u nás prioritně pouze pro sociálně slabé, ale upřednostňujeme jej také pro zaměstnance v žádaných profesích, jako jsou například učitelé, lékaři, ošetřovatelé, strážníci či řidiči MHD. Jsme univerzitním městem, a protože chceme, aby absolventi u nás zůstávali a zakládali zde nejen své start-upy, ale i rodiny, hledáme i formát dostupného bydlení pro mladé. A důležitá je pro nás i kvalita života, se kterou se pojí i zatraktivnění nabídky v souvislosti s akcemi, které se připravují v souvislosti na naším titulem Evropské hlavní město kultury 2028.
Velmi mě zaujal projekt Bytového domu 4 Dvory? Mohla byste prosím tento projekt blíže představit? Může být inspirací i pro další obce?
Tento projekt zaměřený na bytové domy v lokalitě Čtyři Dvory by měl být pilotním projektem municipální hypotéky schválené Ministerstvem financí ČR. Tímto formátem financování dochází k win-win situaci, kdy není nutné zatížit městský rozpočet prvotní investicí, ale rozprostřít náklady na období provozu, a to vše v kombinaci s výhodnějším úrokem než je komerční. V našem případě se jedná o více jak 300 bytových jednotek velikosti 1kk – 3kk. Předpokládaný začátek realizace je v roce 2025 – 2026, odhadované náklady na výstavbu dosahují 1 800 mil. Kč.
NENÍ JEN BRNO A PRAHA
SPOLU má obrovské množství starostů, místostarostů a zastupitelů po celé České republice. Většina z nich odvádí opravdu výbornou práci, do médií se však dostanou většinou jen ti, kteří jim dobré jméno nedělají. Lidem, kteří denně pečují o naše města a vesnice, mnohé dlužíme, tímto projektem bychom to chtěli alespoň trochu napravit. Přineseme vám postupně několik rozhovorů s inspirativními lidmi, o jejichž myšlenkách a jejich realizacích by se mělo vědět.
V Českých Budějovicích máte opravdu zajímavý systém přidělování městských bytů. Mohla byste nám jej představit?
Městské byty jsou v Českých Budějovicích vedeny pod organizací Správa domů, s.r.o. Zde funguje již několik let úspěšně Kontaktní místo pro bydlení, kde je poptávka po městských bytech prioritně zachycena. Bytová komise Rady města pak podle konkrétních kritérií připraví podklady pro hlasování Rady. Tato kritéria ve výběrových řízeních nejen zohledňují sociální potřebnost (zde rozhoduje konzilium) či charakteristiku startovacích bytů, ale nově sem vstupují právě i potřeby zajistit bydlení a přilákat tak zaměstnance v žádaných profesích, jak už jsem zmínila výše. Tuto nabídku máme doplněnou ještě aukčním portálem, kde se uskutečňují aukce takových bytových jednotek, které jsou v naší nabídce nadprůměrně atraktivní například svou lokalitou nebo dispozicí
.
V Jihočeském kraji se připravuje výstavba prvního modulárního reaktoru. Budou tento reaktor jako zdroj energie využívat i České Budějovice?
Tato příprava se týká nejen výstavby reaktoru, ale hlavně, a to mne velice těší, zde má vzniknout i evropské výzkumné centrum zaměřené právě na tyto malé modulární reaktory. Tím se sem bude dlouhodobě soustředit zájem vědeckých týmů a techniků, což znamená žádoucí přínos a mimořádný dopad nejen na region jižních Čech, ale celé střední Evropy. Pro metropolitní region je vznik takového centra významný nejen přílivem finančních prostředků, ale i lidského kapitálu, a s tím my umíme v Českých Budějovicích pracovat. Už nyní se připravujeme, abychom nabízeli více vzdělávacích institucí, ale také kulturních či volnočasových aktivit, a to nejen pro česky mluvící obyvatele. Uvědomujeme si, že zde budou dlouhodobě působit vědci z celého světa a budou zde chtít mít i své rodiny.
A co se týká energetického zdroje, již nyní propojení města s JE Temelín v podobě horkovodu velice přispívá k vhodné diverzifikaci a stabilizaci dodávek tepla naší Teplárnou. V krátkém období ho doplní výstavba ZEVA, energetického využívání odpadu, a za deset let se můžeme těšit na spuštění malého modulárního reaktoru.
Jak by se měl v oblasti bydlení chovat pravicový komunální politik?
Pravicový politik by se měl ve všech sférách své působnosti, nejen v rámci oblasti bydlení, chovat racionálně a s přihlédnutím k efektivnímu fungování veřejných služeb. Zabezpečení těchto služeb je esenciální, avšak vždy by měl mít na paměti, že se tyto služby k občanům musejí dostávat bezprostředně, občané o nich mají být informování a vědět, dle jakých kritérií jsou poskytovány. Správným nastavením procesů poskytování těchto veřejných služeb a správnou komunikací navenek se velice zrychlí a zefektivní veškerá agenda. To je základ správného chování. V neposlední řadě k tomu též patří výběr kvalitních úředníků, kteří pak mají výkon těchto služeb na starost. V oblasti bydlení u nás v Českých Budějovicích mohu opravdu bez uzardění pochválit kvalitní spolupráci jak s ředitelem Správy domů, tak i s vedoucí Kontaktního místa pro bydlení.