Zaměřeno na pohodový život – Rozhovor se starostou městské části Brno-střed Vojtěchem Menclem (ODS)
5. června 2024, Kateřina Hloušková
Tentokrát jsme za inspirací a dobrým příkladem nemuseli daleko. Není jen “velké” Brno, jsou i jednotlivé menší městské části, které řeší své specifické problémy a mnohdy opravdu dobře. Kdo v poslední době navštívil brněnské centrum, ví, že tady to skutečně žije. A nemáme na mysli široko daleko proslulou gastro scénu s vyhlášenými místními podniky, naopak, nás zaujaly nádherné a skutečně příjemné veřejné prostory určené především ke zklidnění a relaxaci.
Pane starosto, právě testujete jeden zajímavý nápad, mám na mysli urbánní experiment na ulici Vachova. Můžete nám říct, o co jde?
Dlouhodobě pracujeme na tom, aby naše městská část skutečně žila. Aby se tu měli důvod zastavit nejen návštěvníci a turisté, ale především sami Brňané, aby tu prostě přirozeně trávili svůj volný čas. Samozřejmostí jsou nejrůznější kulturní akce, nabídka kvalitních podniků s přívětivými zahrádkami, lavičky, upravená veřejná prostranství, ale my chceme ještě víc. Experiment, který již několik týdnů běží na ulici Vachova, spočívá v tom, že z této ulice zmizely automobily, které kromě zeleně nahradil jednoduchý městský mobiliář. Ten může využít kdokoli. Zastavují se tu například maminky s dětmi, posedí, odpočinou si a jejich ratolesti si zatím hrají přímo na ulici. Večer se pak prostor promění v jeden velký “obývák”, kdy se hosté místních podniků mísí s těmi, kteří přišli jen tak posedět.
Pro mě je velmi důležité, že s tímto nápadem přišli místní. Není to nějaké opatření shora, ale nápad designérky Veroniky Rút, která dala dohromady místní podnikatele a celý koncept vymyslela a pomohla zrealizovat. Naší městské části se tento nápad líbí. Sledujeme průběh experimentu a jeho výsledek bude pro nás vodítkem do budoucnosti. Nějak podobně bychom totiž chtěli lidem přiblížit a zpříjemnit například i ulici Kobližnou či Zámečnickou a další místa ve středu města, kde se lidé nyní vlastně nemají důvod zastavit. A to je rozhodně škoda.
Lidé se opravdu bez reptání vzdali svých aut a možnosti parkovat zde v rámci modré zóny?
Neobešlo se to úplně bez problémů, ale vlastně ano. Pět předplacených parkovacích míst, které nelze jen tak zrušit, jsme zajistili v blízkém okolí a po několika týdnech pilotního provozu máme na celý projekt převážně pozitivní ohlasy. Narazili jsme ale na nečekanou komplikaci v podobě firem zajišťujících stále oblíbenější dovoz jídla. Naštěstí tyto společnosti většinou chápou a sdílí naši představu, že městské ulice nejsou jen pouhou komunikací, ale mají co nejvíce sloužit občanům. Proto věříme, že sami přehodnotí své podnikání a do centra města už nebudou posílat kurýry v autech, ale dají přednost jinému způsobu dopravy.
NENÍ JEN BRNO A PRAHA
SPOLU má obrovské množství starostů, místostarostů a zastupitelů po celé České republice. Většina z nich odvádí opravdu výbornou práci, do médií se však dostanou většinou jen ti, kteří jim dobré jméno nedělají. Lidem, kteří denně pečují o naše města a vesnice, mnohé dlužíme, tímto projektem bychom to chtěli alespoň trochu napravit. Přineseme vám postupně několik rozhovorů s inspirativními lidmi, o jejichž myšlenkách a jejich realizacích by se mělo vědět.
Dalším pozoruhodným místem, které vzniklo relativně nedávno, je Moravák. Tedy park na Moravském náměstí, který prošel mimořádně vydařenou rekonstrukcí. Lidé si to místo okamžitě oblíbili. V čem vlastně spočívá jeho kouzlo?
Základ toho, že ten park tak dobře funguje a je tolik oblíbený, je nepochybně v tom, že celý proces od prvního nápadu až po konečnou realizaci postupoval přesně tak, jak to má být. Vyhlásili jsme otevřenou architektonickou soutěž, přesně definovali své požadavky, pečlivě vybrali nejlepší návrh a společnost, která vyhrála – Consequence Forma Architects, vše také zrealizovala. Architekti rekonstrukci pečlivě dozorovali a městská část s nimi i nadále konzultuje i všechny sezónní varianty, jako například vánoční trhy, proměnu vodní plochy v zimní kluziště a podobně.
Naprosto unikátním a všemi obdivovaným prvkem je právě rozsáhlá vodní plocha, o které jste se zmínil, a kterou místní okamžitě přejmenovali na “brněnské moře”.
Ano, to se skutečně povedlo. Ta plocha, která tvoří srdce celého parku, má mnoho podob a využití. Může být klidnou vodní hladinou, která láká k brouzdání nejen malé děti, může se proměnit v soustavu fontán, za tmy navíc s barevnými efekty, nebo se v parném létě využijí zabudované mlžné trysky, které osvěží nejen okolní rostliny, ale i všechny procházející. Voda se dá také vypustit a vznikne tak velké centrální pódium, které poslouží například při brněnském Jazzfestu – loni tu s velkým úspěchem koncertoval třeba Rudy Linka. No a v zimě, jak už jsem zmínil, se plocha promění v kluziště.
Všechny tyto proměny vhodně doplňuje tvarově velmi krásná průběžná lavice, která slouží nejen k odpočinku, ale celý prostor jakoby chrání a opticky odděluje od rozsáhlých trvalkových záhonů a další parkové zeleně. Navíc tvar vodní plochy i použitý materiál velkorysého posezení se pak nápaditě opakuje i v detailech nedaleko stojící nové kavárny Parq.
Ta kavárna mi také dělá radost, nejen že je krásná a má velmi dobrý sortiment, který uspokojí snad opravdu každého, ale měli jsme štěstí i na vstřícného nájemce, který souhlasil s naší podmínkou, aby hygienické zázemí podniku mohli využívat všichni návštěvníci parku, nejen hosté. Mají s tím hodně starostí, ale vycházejí nám vstříc. A co se týče zeleně a výsadby, i tady jsme měli šťastnou ruku. Jednak se podařilo naplnit naše přání, aby se rekonstrukce co nejméně dotkla již vzrostlé zeleně včetně nádherných starých stromů, a pak návrh rozsáhlých trvalkových ploch dělal člověk, který je skutečný odborník a svému řemeslu opravdu rozumí – zahradník Ondřej Fous. V neposlední řadě je pak v celém parku zabudovaná takzvaná modrozelená technologie, která pracuje se zadržováním a následnou distribucí převážně dešťové vody.
Ten park je opravdu krásný a je zjevné, že si jej Brňané okamžitě zamilovali. Chystáte i další takové projekty?
Ano. Právě jsme dokončili takzvanou Vyhlídku na Žlutém kopci, což je další etapa rozsáhlé revitalizace dříve zanedbaných zelených ploch v blízkosti ulic Trýbova a Tomešova. Lidé také mohou nově využívat několik velkých vnitrobloků, například na Botanické, Bayerově, Kotlářské či Hoppově. Je také vydané územní rozhodnutí a žádáme o stavební povolení na úpravu parku Danuše Muzikářové, což je zelená plocha v blízkosti Moravské galerie, na jejíž revitalizaci s MG úzce spolupracujeme. Parku bude dominovat vodní kaskáda a bude také sloužit jako galerie pod otevřeným nebem. V neposlední řadě pak pracujeme na zatím největším parku, který v Brně nemá obdoby. Vznikne ve stráních nad pivovarem a ulicí Hlinky a propojí toto území s již vybudovaným parkem Helgoland na Žlutém kopci. To bude mimořádná věc. Je jisté, že tak rozsáhlý projekt budeme muset rozdělit do několika etap, ale výsledek bude určitě stát za to.
Jak by se měl v oblasti kvality městského života chovat pravicový politik?
V otázkách kvality městského života neexistují dobré pravicové či dobré levicové návody. Jsou jen dobrá a špatná řešení. Člověk musí veřejný prostor vnímat a budovat tak, aby skutečně fungoval, aby v něm lidé chtěli trávit svůj čas a aby se tam cítili dobře. Musí se spojit s kvalitními odborníky, chovat se zodpovědně, předvídat, plánovat, hledat konsenzus a myslet i na méně příjemné stránky celé věci, jako jsou například finanční možnosti a skutečně účelné využití všech dostupných prostředků. Kvalitní veřejný prostor je jednou z nejviditelnějších vizitek každé radnice, ale je to – pro mne jako architekta tím spíš – i ta nejpříjemnější část naší práce. Mám velkou radost, když pak ve tvářích lidí vidím, že se něco skutečně povedlo.