Texty

Zrušení plánů na gigafactory není pro Česko tragédie

Ještě před pár týdny se zdálo, že stavba gigafactory na Plzeňsku je na spadnutí. Po dlouhých debatách a spekulacích přišel pro některé nečekaný verdikt. Gigafactory od německého automobilového giganta Volkswagenu v Česku stát nebude.

Letiště na Plzeňsku mělo být místem, na kterém měl vyrůst monumentální projekt na výrobu baterií do elektromobilů. Zájem měla jak česká strana, tak i samotný Volkswagen. Projekt však dostal ze strany německého výrobce červenou.

Situace je jasná. Volkswagen se rozhodl, že z obchodních důvodů projekt v Česku zmrazí. Zkrátka nečekají tak velký odbyt svých produktů, proto nepřistoupil k rozšíření své produkce. To je zcela logické a vzhledem k obrovskému propadu prodejů elektromobilů i naprosto pochopitelné rozhodnutí. Nic na tom nemění ani kvalitní jednání vlády nebo velmi dobře připravená lokalita pro výstavbu. Na „vině“ je v plném rozsahu ekonomická situace v Evropě, nikoliv nekvalitní práce české vlády.

To však nebrání lidem, jako je Karel Havlíček, aby opět vládu kritizovali za domnělou nekompetentnost a tristní komunikaci. Není však třeba tuto kritiku brát příliš vážně. Jako většina námitek ze strany opozice představuje i tato pouhé výkřiky, ale řešení nenabízí vůbec žádné. Podle opozice měl patrně Petr Fiala osobně přesvědčovat obyvatele Evropy knákupu elektromobilů, aby pak měl Volkswagen důvod pro rozšiřování své produkce a tedy i stavbu gigafactory v Česku. Kritika opozice se zakládá na stejně pevném základě, jako bruslařská hala pro Sáblíkovou.

Je pochopitelně škoda, že tu moderní gigafactory nevyroste, ovšem všechny naděje nejsou definitivně pohřbeny. Právě díky připravené lokalitě a kvalitní součinnosti české vlády je možné, že bude za pár let tento projekt opět na stole, nebo se připravená lokalita bude hodit jinému investorovi.

Příběh kolem gigafactory prostě není pro Česko žádnou tragédií. Ukázali jsme, že dokážeme poskytnout součinnost k tak obrovským projektům, získali jsme cenné zkušenosti, zjistili, jak konkrétně postupovat, aby se z Česka stala země vyhledávaná velkými investory a zároveň si připomněli, jak silný může být odpor místních obyvatel a jak s ním pracovat. Je prostě třeba se z dosavadního vývoje poučit a vzít si z něj to pozitivní. Zkrátka a dobře není všem dnům konec.


štítky: #