Texty

#3 Pravej podcast: SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu. Host: Veronika Vrecionová

Třetí díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Tentokrát i s vzácným hostem, europoslankyní Veronikou Vrecionovou. Řeč nemohla být o ničem jiném, než o koalici SPOLU ve volbách do Europarlamentu. 

Michal: Jak probíhalo vyjednávání o kandidatuře koalice SPOLU do eurovoleb? Myslím, že to asi bylo dost náročné, protože konec měly být v září a teď máme konec října.

Veronika Vrecionová: Celá dohoda se rodila velmi dlouho. Jednání probíhala velmi dlouho. Já se někdy musím smát tomu, jak jsem často v médiích četla různé zaručené informace o tom, jak jsme na vedení ODS hlasovali a jak to bylo o jeden hlas na jednu či druhou stranu. V ODS to takhle neprobíhá. V předsednictvu je nás osm a pan předseda Fiala nikdy nic netlačí na sílu. Snaží se vždy najít nějaký kompromis a je to, podle mě, mistr vyjednavač. My jsme si o tom tedy velmi dlouho povídali, protože argumentů pro a proti bylo opravdu hodně. A během posledních měsíců jsme se posouvali z jedné strany na druhou. Nikdo z nás to, myslím, neměl 100 0. Zaznívaly opravdu seriózní argumenty pro a proti a všichni jsme je poctivě zvažovali, proto to tak dlouho trvalo.

Cíl jsme měli společný. Chtěli jsme nalézt takovou variantu, aby kandidáti OD, ale i kandidáti stran SPOLU uspěli co nejvíce. Rozhodování to nebylo jednoduché. Ke konci jsme ještě absolvovali jednání s koaličními partnery, s vedením KDU-ČSL a TOP 09. Tam jsme se dohodli, že my jako vyjednavači, já a Saša Vondra, představíme partnerům program a nějaký klíč, který bychom byli schopni obhájit i v naší členské základně, protože bez toho by ta dohoda nebyla možná. A musím říct, že jsem byly mile překvapena vstřícností obou stran a jejich vyjednavačů. Sama jsem se spíše přikláněla k tomu, abychom kandidovali samostatně, ale musím říct, že výsledná dohoda je taková, že nebudu mít vůbec problém jít před naší členskou základnu a obhajovat ji.

Jáchym: Vyjednavači na ODS jsi byla ty a Saša Vondra. Můžu se zeptat, jestli to není tajné, kdo byli vyjednavači TOP 09 a KDU-ČSL?

Veronika Vrecionová: Za KDU to byl Tomáš Zdechovský a pan ministr Hladík. Za TOPku pak pan místopředseda Jakob a pan Niedermayer. Potom ale vyjednavála ještě i paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
Vrecion Jáchym

Jáchym Vrecion

Marketér
Vrecionová Veronika

Veronika Vrecionová

Poslankyně Evropského parlamentu
Havránek Jiří

Jiří Havránek

Poslanec PSP ČR
štítky: #